2018’de en çok kullanılan yazılım dilleri

 2018’de en çok kullanılan yazılım dilleri

2018 yılında en çok kullanılan yazılım dillerini sizler için derledik.

1-Javascript

En çok kullanılan yazılım dilleri arasında ilk sırayı Javascript almıştır. Javascript ile HTML sayfaları düzenlenebilir, web sayfalarını hazırlayabilir. Javascript kullanılan
web sayfaları düzgün görüntülemek için tarayıcınızın javascript desteğine sahip olması gerekir.

 

2-Html

Görsel, yazı ve video gibi içeriklerin web sayfasına konumlandırılmasını sağlamaktadır. Oluşturulan bu içeriklerin doğru şekilde internet sitelerinde görüntülenmesini sağlar. Arama motorlarına web siteleri hakkında bilgi verir.

 

3-Css

CSS bir kısaltmadır. “Cascading Style Sheets” kelimesinin baş harflerinden oluşur. Stiller, bir HTML elementinin nasıl görüneceğini belirleme olanağı sağlar.
Stiller HTML 4.0‘da bir problemi çözmemizi sağlar.
HTML dosyamızın daha anlaşılır olmasını sağlar. Stillerimiz tek bir dosyada toplanır ve kolaylıkla okunur – değiştirilir.
Stil dosyalarımızın uzantısı *.css dir. CSS Dosyası birçok stil barındırabilir.

 

4-Java

Java ilk olarak Sun Microsystems tarafından 1995 yılında piyasaya sürülen bir programlama dili ve bilgi işlem platforumıdır.
Java neredeyse her türdeki ağ uygulamalarının temelini oluşturarak gömülü ve mobil uygulamalar, oyunlar, Web tabanlı içerik ve kurumsal yazılım geliştirme ve dağıtımı için küresel standarttır.

Bu sebepten dolayı Java en çok kullanılan yazılım dilleri arasındadır.

 

5-Python

Python ile ihtiyaç duyduğunuz pek çok işi, az sayıda kod satırı ile başarabilirsiniz. Masaüstü uygulamaları, web uygulamaları, veri analizi ve görselleştirme uygulamaları gibi bir çok programı pyhton ile kolaylıkla yazabilirsiniz.

 

6-C#

C# sunucu ve gömülü sistemleri için tasarlanmıştır. Microsoft tarafından geliştirilen C# .NET ortamında kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

 

7-Php

PHP, betik bir programlama dilidir ve internet için yaratılmıştır. HTML içerisine gömülebilme özelliğine sahiptir. Geniş bir kullanıcı kitlesi vardır. Windows, Linux ya da diğer programlardan bağımsız olarak çalışabilir. HTML’de kod oluşturmak için pek çok kod yazmaktansa, tek bir PHP kodu yazarak HTML içine gömebilirsiniz. En çok kullanılan yazılım dilleri arasında olması ile beraber okullarda eğitimi de verilmektedir.

 

8-C++

C++ yazılım dili kullanılarak geliştiriciler tarafından sistem yazılımları, özel yazılımlar, uygulamalar, sürücü yazılımları, kullanıcı taraflı yazılımlar ve gömülü firmware yazılımlar üretilmektedir. Bugün bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz birçok donanımın dahi sürücüsü C++ programlama dili sayesinde hazırlanmış ve son kullanıcıların kullanımına tahsis edilmiştir.

 

9-C

C maksimum kontrol gücü ve verimliliği sayesinde hala geçerliliğini korumaktadır. Programcıysanız veya bilgisayar programcısı olmayı düşünüyorsanız C öğrenmek size birçok fayda getirecektir.

 

10-Typescript

“TypeScript, uygulama ölçeğinde geliştirme için JavaScript.” olarak tanımlanmaktadır. TypeScript strongly-typed, nesne yönelimli ve derlenebilir açık kaynaklı bir programlama dilidir.

 

İlginizi Çekebilir

2 Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir