En büyük 10 kripto para – 27 Aralık 2020 (VİDEO)

 En büyük 10 kripto para – 27 Aralık 2020 (VİDEO)

En büyük 10 kripto para serisine devam ediyoruz. (En büyük 10 kripto para – 27 Aralık 2020)

En Büyük 10 Kripto Para’da Son Durum

Bitcoin 27.727 dolar seviyelerinden alıcı buluyor. Bitcoin dominasyonu %5.2 artarak %70.8’e yükseldi. Bitcoin’in kripto para piyasasındaki 78 milyar dolar artarak 515 milyar dolara seviyelerine yükseldi. Kripto para piyasasının toplam hacmi 162 milyar dolar artarak 726 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

En büyük 10 kripto para – Coinmarketcap sitesinin verilerinden alınmıştır.

Bu Hafta Yaşanan Kripto Para Gelişmeleri

 • MicroStrategy isimli yazılım ve iş zekası şirketi 250 milyon dolar, 175 milyon dolar ve 50 milyon dolar ve 400 milyon dolar olmak üzere dört kere Bitcoin alımı yapmıştı. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, şirketin 650 milyon dolar değerinde 29.646 Bitcoin aldığını açıkladı.
 • Kripto para cüzdan şirketi Ledger, haziran ayında siber saldırıya maruz kalmış ve 1 milyondan fazla kullanıcısının verilerinin çalındığını açıklamıştı. Dün ise çalınan bu veriler internete düştü. 1.075.382 kullanıcının e-posta, telefon numarası ve ev adresleri gibi birçok özel bilgisi internete sızdırılmış oldu.
 • NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) hava üssünde Bitcoin madenciliği yapıldığı ortaya çıktı. Estonya‘da yer alan bir NATO hava üssünde görev yapan bilgisayar uzmanlarından birisi, üsten parça çalarak üs içerisinde Bitcoin madenciliği yaptı.
 • Dünyanın en büyük üçüncü kripto parası olan Ripple (XRP)’a, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava açıldı. Lisanssız menkul kıymet satmakla suçlanan Ripple’ın bu yöntemle 1.3 milyar dolarlık bir gelir elde ettiği iddia ediliyor.
 • Ünlü piyasa yorumcusu Dennis Gartman, yaptığı açıklamalarla Bitcoin’in miktarının sabit olmasının onu değerli kılmayacağını belirterek, bir gün ”Bitcoin sıfırı görecek” dedi. Bitcoin‘i altınla kıyaslayan Gartman, Bitcoin’i 10 bin ile 20 bin dolar arasındaki fiyatıyla satın almayı anlayamadığını belirtti.
 • Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Binance, Socios projesinin sahibi Chiliz şirketi ile anlaştı ve Roma ve Atletico Madrid‘un taraftar token’larını listelemeye hazırlanıyor.
 • Ripple, SEC kararının ardından olumsuz haberlere maruz kalmaya devam ediyor. Bitwise isimli kripto para varlık fonu, fonun yüzde 3.84‘ünü oluşturan XRP pozisyonunu kaldırdı. Bilindiği gibi SEC, lisansı olmadan menkul kıymet sattığı gerekçesiyle Ripple‘a dava açmıştı.
 • Bilindiği gibi ülkemizde Korona virüsü pandemisi sebebiyle vatandaşlara 1000 TL nakdi yardım yapılmıştı. Dolandırıcılar devlet desteği görünümüyle vatandaşlara ‘Bayrama özel devletten 1000 TL destek başvurusu için indir, kur, yükle‘ açıklamasıyla bir link mesajı gönderdi. Bu yöntemle vatandaşlardan toplamda 450 bin TL dolandırıldı.
 • İngiliz şarkıcı Lily Allen kaçırdığı fırsatı açıkladı ve herkesin ağzı açık kaldı. 2009 yılında sahneye çıkması için 200 bin Bitcoin teklif edilen Allen teklifi reddettiğini açıkladı.
 • Ripple (XRP), SEC kararının ardından her bir yandan darbe yemeye devam ediyor. Önce ünlü kripto para varlık fonu Bitwise XRP pozisyonunu kaldırdığını açıklamıştı. Şimdi ise Bitstamp isimli kripto para borsasından delist edildi. Ancak delist yalnızca ABD’li kullanıcılar için geçerli olacak.
 • Kripto paralar her geçen gün daha popüler hale gelmeye devam ediyor. Ülkelerde kendi ulusal paralarını dijitalleştirerek dönüşen ekonomi düzenine ayak uyduruyor. Çin‘in başını çektiği CBDC (ulusal paraların dijitalleştirilmesi) projelerine Dijital Lira da eklenecek. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal‘dan Dijital Lira açıklaması yaptı.
 • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), şu sıralar kripto paraların üzerinde bir gölge gibi duruyor. Detaylı incelemelerde bulunan SEC, Ripple‘ın ardından Tierion (TNT) isimli kripto paranın ICO (Kripto para sektörünce ön satış) sırasında toplamda 25 milyon dolarlık bir satış yaptığı ve bunu menkul kıymet yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle geri ödenmesine karar verdi.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir