Dünyanın ilk dikey kadrajlı filmi geliyor

Dünyanın ilk dikey kadrajlı filmi geliyor

ABONE OL 

Dikey kadrajlı çekimler son 10 yılda akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla önemli hale gelmeye başladı. Ama sinemada yıllardır yatay kadraj kabul edildi. Ancak geçtiğimiz yıl Samsung tarafından gerçekleştirilen bir dikey konser ile bakış açılarını bir miktar değiştirdi.

Ben-Hur, Unfriended gibi filmlerle kendini tanıtan Rus yapımcı ve yönetmen Timur Bekmambetov, oldukça riskli bir filmin içinde olduklarından bahsetti. Bu filmin en çok risk taşıyan ve merak edilen tarafı ise filmin dikey kadrajlı olması ve bu türde gelecek ilk film olması.

Geniş bir görüş açısı sağlamaması ve manzaraları göstermemesi bu yüzden ayrıntıların kaçırılacağının düşünülmesi aslında dikey kadraja bir önyargı oluşmasına neden oluyor.

Çoğu insan telefonundan video çekerken bile daha fazla ayrıntı yakalamak için yatay kadraj kullanıyor.

Ancak gelecek olan bu yeni film dikey kadrajla ilgili kafalarda soru işaretleri bırakacak gibi duruyor. Dünyanın ilk dikey kadrajlı “Blockbuster” filminin adı ise ‘V2. Escape From Hell’ olacak.

timur bekmambetov dikey kadraj v2 film

V2. Escape From Hell filminin konusu nedir?

Bekmambetov’un yeni filmi, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlara esir düşmüş bir Sovyet pilotunun, tutulduğu toplama kampından kaçma çabasını konu alacak. Bu girişim, dikey kadrajdan nefret edenlerin çokluğu nedeniyle riskli bir proje olacak, ancak ortaya çıkacak sonucun nasıl olacağını kimse bilemez.

Bu film Bekmambetov’un ilk dikey kadraj denemesi de değil. Daha önce yönetmen Snapchat üzerinden dikey kadrajlı bir mini dizi denemesi olmuştu.

Yönetmen Bekmambetov yeni filmi için şu cümleleri kullandı;

Film, görsel olarak bir kişinin etrafında inşa edildi. Filmin konusu, şartlara rağmen ayağa kalkıp dik duran bir adamı ve gökyüzünde hızla yükselen bir kurtarma uçağını anlatıyor.”

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Robert Pattinson’lı Batman filminin teaser’ı yayınlandı

Netflix abone olmadan film izleme imkanı sunuyor

WhatsApp kullanıcı sayısı açıklandı

“Dünyanın ilk dikey kadrajlı filmi geliyor” için 0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir