Dijital CEO’dan kripto para açıklamaları

 Dijital CEO’dan kripto para açıklamaları

Bankalararası Kart Merkezi CEO’su Soner Canko katıldığı bir Youtube yayınında kripto paralar hakkında açıklamalar yaptı. Dijital CEO’dan kripto para açıklamaları, sektörel anlamdan birçok anlam ifade ediyor. Önemli olan hayatın akışının kesintiye uğramaması olduğunu belirten Canko, ”Ödeme sistemleri tamlamasını yaparken biz bir sistemden bahsediyoruz. Hayatın akışını yürütebilmek için bir sistematik kurguluyoruz. Bu sistemin içinde kullanılacak para biriminin altın, gümüş, nakit, kart veya kripto para olması çok fark etmiyor.” açıklamalarıyla önemli olan şeyin amaç olduğunu vurguladı.

Nakitsiz bir toplum yapısı için birçok çalışması bulunan Dijital CEO, ”Bitcoin ve kripto paraların ödeme sistemlerinde yer almaması imkansız” açıklamasında bulundu.

Yapılan açıklamaların detayları şöyle:

“Kripto paranın son 10 yıllık macerasına baktığımızda, bizim 60-70 yıllık uzun sandığımız değişim döneminin burada çok daha hızlı yaşandığını görüyoruz. Hayatın her alanında artan değişim hızı, paranın form değiştirmesine de yansımış durumda. Kripto paralar, dünyadaki bu güven sorununa çözüm ürettiği için talep görüyor. Ödeme sistemleri perspektifinden bakarken, kullanılan aracın ne olduğuna değil, ödeme işlemlerinin yapılabilmesine ve günlük yaşamdaki akışın sürdürülebilmesine odaklanıyoruz.”

Kripto paralar çözüm üretiyor

”Kripto paralar, dünyadaki bu güven sorununa çözüm ürettiği için talep görüyor. Ödeme sistemleri perspektifinden bakarken, kullanılan aracın ne olduğuna değil, ödeme işlemlerinin yapılabilmesine ve günlük yaşamdaki akışın sürdürülebilmesine odaklanıyoruz. Geleceği tasarlarken hayatı daha güvenli, daha hızlı ve daha basit hale nasıl getirebiliriz diye düşünüyoruz. Bu nedenle kripto para dünyasıyla çok uyumlu bir yapımız var. Çünkü iki taraf için de daha güvenli, daha hızlı, daha basit ve daha ekonomik özelliklere sahip olmak çok önemli.”

Ülkemizde Blockchain gelişmeleri

Ülkemizde gerçekleşen blockchain (blokzincir) teknolojisi gelişmelerine için Canko, “Ülkemiz adına büyük bir fırsat olan blockchain yöntem ve bilgisi geliştirmek için daha fazla Ar-Ge, iş birliği, bilgi paylaşımı yapmak, daha çok eğitim ile insan kaynağı yetiştirebilmek son derece önemli. Tüm bu başlıkları bir araya getirebilmek için kurulan Blockchain Türkiye Platformu’nun ilk yılındaki veriminin her geçen yıl katlanarak artmasını, sektöre daha da fayda katmasını diliyorum.” açıklamalarıyla blockchain teknolojisinin öneminden bahsetti.

 

Dijital CEO Soner Canko’nun yazılarını Medium hesabından takip edebilirsiniz.

 

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir