Depremler önceden tespit edilecek! Xiaomi’den devrim niteliğinde çalışma

Depremler önceden tespit edilecek! Xiaomi'den devrim niteliğinde çalışma

Depremler önceden tespit edilecek! Xiaomi’den devrim niteliğinde çalışma

ABONE OL 

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye fabrika açan, özellikle yeni girdiği pazarlarda hızlı bir şekilde büyüyen, gerek fiyat performans ürünleri gerekse üst segment teknolojik ürünleriyle birçok farklı kategoride ilgi odağı haline gelen Xiaomi, devrim niteliğinde bir çalışma gerçekleştirerek depremlerin önceden tespit edilebildiği bir sistem üzerinde çalıştığını aldığı bir patentle ortaya çıkardı. İşte o çalışma:

Depremler Önceden Tespit Edilebilecek

Yakın bir zamanda şirketin üst kademe bir yetkilisi tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji sayesinde 4.0 ve daha üstü şiddetlerde yaklaşık 35 depremin Xiaomi tarafından önceden tespit edildiği belirtilmişti. Henüz test aşamasındaki bu teknolojinin patenti alındı ve artık teknoloji resmileşebilecek duruma geldi.

Mobil Cihazların Sismik İzleme Gerçekleştirmesini Sağlayan Yöntem ve Ekipman” başlığı ile yayımlanan patent, sanal sensörler sayesinde sismik dalgaların hareketlerinin izleneceğini sunuyor. Xiaomi, bu teknolojiyi yalnızca sismik dalgaların hareketlerinin izlenmesinde değil, depremlerin ve özellikle büyük depremlerin önceden tahmin edilmesinde kullanılacağını belirtiyor.

Depremler önceden tespit edilecek!

Sismik dalgaların depremlerin tespitinde kullanılması zaten kullanılan bir sistemdi ancak bu teknolojiyi akıllı telefonlara indirgemek büyük bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Tespitlerin doğruluğu konusunda henüz bir kesinlik olmasa da her yeni teknoloji gibi devrim niteliğindeki bu teknolojinin de kullanıldıkça, açıkları tespit edildikçe ve hatalar yaptıkça rayına oturması bekleniyor. Teknolojinin, özellikle büyük bir afetin meydana gelmesi halinde önemli bir yer sahibi olacağı ve belki de büyük bir kesimin hayatını kurtarma konusunda pay sahibi olacağı düşünülüyor. Bu da teknolojik aletlerin gelecekte hayatımızda ne kadar önemli olacağının kanıtı olabilecek bir nitelik taşıyor.

Xiaomi, belli başlı işlevler dışında bir faydası olmayan ürünleri akıllı ürünler haline getirmesiyle teknolojiye dönem dönem büyük katkılar sağlamasıyla dikkat çekiyordu, umuyoruz ki şirket, bu tarz gelişmelerine her daim devam eder ve teknoloji, hayatımızın her noktasında faydalı bir şekilde var olmaya devam eder.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.