DeFi hacmi 10 milyar doları aştı

 DeFi hacmi 10 milyar doları aştı

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) büyümeye devam ediyor. 10 milyar doları aşan DeFi dikkatleri üzerine çekmeyi yine başardı.

DeFi Hacmi Durdurulamıyor

Kripto para piyasasında bir hayli ilgi çeken DeFi ve DeFi projeleri piyasa hacimlerini arttırmaya devam ediyor. 15 Eylül tarihinde 7.1 milyar dolar olan DeFi hacmi şu günlerde 10 milyar doları aştı. Toplamda 10.74 milyar dolar gibi ciddi bir büyüklüğe ulaşan DeFi, her gün yeni projelerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

DeFi hacmi 10 milyar doları aştı

Şu an toplamda 42 DeFi projesi bulunuyor. Bu listenin ilk sıralarında ise şu projeler yer alıyor:

DeFi hacmi 10 milyar doları aştı

DeFi Nedir?

Decentralized Finance (Merkeziyetsiz Finans) kelimelerinin kısaltması olarak bilinen DeFi herhangi bir merkeze ihtiyaç duymayan bir finans modelidir. Kısa sürede ciddi bir gelişme kat eden kripto paralar ve dijital paraların çalışacağı altyapı teknolojilerinin oluşturulması için kullanılıyor.

DeFi sistemine göre oluşturulan ağ yapısının belirli şartları vardır. Bu şartlar yerine getirildiğinde ise ortaya bir sonuç çıkar. Şart yerine getirildiği zaman akıllı sözleşmeler gerçekleşerek işlem gerçekleştirilmiş olur. DeFi sistemi yine aynı şekilde Decentralized Application (Merkeziyetsiz Uygulama) sisteminin de çalışmasına katkı sağlıyor. Bu sayede herhangi bir kişinin, kurumun ve kuruluşun iradesi olmadan kendi kurallarına olan ve çalışan bir sistem olduğu biliniyor.

DeFi Projeleri Balon Mu?

Her ne kadar kendi düzeni de olsa ve gelecek vaat etse de DeFi projelerinin balon olduğu düşünülüyor. Kripto para projeleri ile karşılaştırıldığında ortaya herhangi bir proje koymadıkları ve yalnızca para kazanmak için çalışmalar yapıldığı iddia ediliyor.

Birçok uzman DeFi’nin bir balon olduğunu ve bir gün patlayacağını dile getiriyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir