DeFi giderek büyüyor

 DeFi giderek büyüyor

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) projeleri giderek büyüyor. Son 1 ayda oldukça öne çıkan DeFi projeleri normal kripto paralara göre daha fazla ilgi çekiyor. Kısa sürede fiyatlarının yükselmesi sebebiyle yatırımcıların ilgisini çekiyor.

DeFi Nedir?

Decentralized Finance (Merkeziyetsiz Finans) kelimelerinin kısaltması olarak bilinen DeFi herhangi bir merkeze ihtiyaç duymayan bir finans modelidir. Kısa sürede ciddi bir gelişme kat eden kripto paralar ve dijital paraların çalışacağı altyapı teknolojilerinin oluşturulması için kullanılıyor.

DeFi sistemine göre oluşturulan ağ yapısının belirli şartları vardır. Bu şartlar yerine getirildiğinde ise ortaya bir sonuç çıkar. Şart yerine getirildiği zaman akıllı sözleşmeler gerçekleşerek işlem gerçekleştirilmiş olur. DeFi sistemi yine aynı şekilde Decentralized Application (Merkeziyetsiz Uygulama) sisteminin de çalışmasına katkı sağlıyor.

Merkeziyetsiz Finans

DeFi Büyüyor

Paribus tarafından yayınlanan raporlara göre DeFi projeleri mayıs ayında %42.9, haziran ayında %56, temmuz ayında %60.5, ağustos ayında ise %168.4 oranın değer kazandı.

En bilinen DeFi projesi YFI ise 38 bin dolar fiyatlara ulaşarak bir hayli dikkat çekmişti.

DeFi Projeleri Balon Mu?

Her ne kadar kendi düzeni de olsa ve gelecek vaat etse de DeFi projelerinin balon olduğu düşünülüyor. Kripto para projeleri ile karşılaştırıldığında ortaya herhangi bir proje koymadıkları ve yalnızca para kazanmak için çalışmalar yapıldığı iddia ediliyor.

Birçok uzman DeFi’nin bir balon olduğunu ve bir gün patlayacağını dile getiriyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir