Cumhurbaşkanlığı dijital para müjdesini verdi

 Cumhurbaşkanlığı dijital para müjdesini verdi

Cumhurbaşkanlığı dijital para müjdesini verdi. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan 2020 planlarına göre yerli dijital para basımına başlanacak. İlk aşamada testleri yapılacak olan proje’nin ismi ”Dijital lira” olacak. Testlerin 2020 yılının sonuna kadar bitirilmesi amaçlanıyor.

Blockchain (blok zincir) tabanlı dijital lira’nın çalışmalara başlanacağı T.C Resmi Gazete’de 4 Kasım’da yayınlanan bildiriyle resmiyete kavuştu. ”Dijital lira” projesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve TÜBİTAK işbirliğinde gerçekleşecek.

Çalışmalar TÜBİTAK Tarafından Yapılacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından çalışmaları yapılacak olan ”dijital lira” ülkemize ödeme alternatifi sunacak. Diğer ülkeler tarafından yapılan ulusal paraların dijitalleşmesi (CBDC) çalışmaları kapsamında ülkemizin de katılması kripto para sektörünün öneminin farkından olduğumuzun bir göstergesi olarak bakılıyor. TÜBİTAK kurduğu Blockchain Araştırma Laboratuvar‘da gerçekleştirilecek olan çalışmalar büyük önem arz ediyor.

 

Cumhurbaşkanlığı dijital para müjdesini verdi

 

Türkiye Dijital Finans Merkezi Olması Hedefleniyor

Cumhurbaşkanlığı’nın yapmış olduğu planlara göre asıl hedef İstanbul’un bir dijital finans merkezi haline getirmek. İstanbul’u dijital finans merkezi haline getirip diğer kripto para firmalarının faaliyetlerini rahatça gerçekleştirebilecekleri bir merkez olmasını sağlayıp bu konuda dünyaya öncülük etmek isteniyor. Birçok kripto para firması devletlerin olumsuz tepkileriyle karşı karşıya kalıyor ve bu konuda daha rahat olan Asya ülkelerini çalışma merkezi olarak görüyorlar. Ülkemizde gerçekleştirilecek bu çalışmalar titizlikle gerçekleştirilirse ülkemiz bir cazibe merkezine dönüşebilir ve katma değerli yatırımların odağı olabilir.

 

İlginizi Çekebilir

İngiltere kripto para vergisini resmen yayınladı

Arjantin kredi kartıyla Bitcoin alımını yasakladı

En büyük 10 kripto para – 1 Kasım 2019

 

 

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir