Çip krizi sürecek!

Çip krizi

Çip krizi sürecek!

ABONE OL 

Korona virüsü pandemisi sebebiyle dünyadaki tüm sektörlerde bir düşüş yaşanmış ve üretimler belirli bir süreliğine durdurulmuştu. Bu da çip krizini beraberinde getirmişti. Yalnızca akıllı telefonlarda değil başta otomobil olmak üzere birçok üretim alanı çip krizinin etkisi altında.

Çip Krizi!

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden olan TSMC, çip üretimindeki kıtlığın yıl sonuna kadar süreceğini ön görüyor. Çip üretiminde dünyadaki yüzde 28‘lik oranıyla sektör liderlerinden olan şirketin otomobiller için hazırlanan çipe olan talebin doygunluğa ulaştığı ve azaldığı açıklandı.

Bu da şirketlerin üzerindeki baskının azalması anlamına geliyor. TSMC, her ne kadar çip sıkıntısının içerisinde yer alsa da büyümeyi sürdürmeye devam ediyor. 2021 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe oranla yüzde 20‘lik bir artış 13.3 milyar dolar gelir elde şirket önümüzdeki iki yıl içerisinde 100 milyar dolarlık yatırım yapmayı hedefliyor.

Çip krizi Korona virüsünün etkisini geçtiğimiz yıla nazaran azaltmasıyla birlikte yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Ancak TSMC tarafından daha öncede belirtilen 2021 yılı hala kritik bir aşamada. 2021 yılında da Korona virüsü sebebiyle herhangi bir aksaklık yaşanmazsa çip talebine uygun üretimi sağlayabilir.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.