Boğaziçi Ventures Joygame Pre-IPO fonunu tanıttı! (RÖPORTAJ)

Boğaziçi Ventures Joygame Pre-IPO

Boğaziçi Ventures Joygame Pre-IPO fonunu tanıttı! (RÖPORTAJ)

ABONE OL 

Boğaziçi Ventures, Joygame’in halka arzı öncesinde teknoloji ve oyun sektörüne yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için özel yatırım stratejileri ile dizayn edilmiş yeni fonunu 5-6 Eylül tarihleri arasında Mobidictum Konferansı’nda tanıttı.

Boğaziçi Ventures Joygame Pre-IPO Fonunun Tanıtımını Yaptı

Barış Özistek tarafından 6 Eylül tarihinde Mobidictum Konferansı’nda sunumu yapılan Joygame Pre-IPO fonu tüm detaylarıyla yatırımcılar ve geliştiricilerle buluşturuldu. Özistek, gerçekleştirdiği sunumda oyun sektörünün tüm paydaşlarına ait güncel verileri paylaştı.

Paylaşılan verilerde Joygame tarafından geliştirilen oyunların 120 milyon oyuncusunun bulunduğu ve bu oyuncuların 27 milyonundan fazlasının aktif oyuncu olduğu belirtildi. Ayrıca bu oyunların geliştirilmesi için 19 stüdyonun da Joygame çatısı altında bulunduğu ifade edildi.

Fon ile ilgili de detayları paylaşan Özistek, Joygame’in halka arz yolculuğuna Boğaziçi Ventures ve BV Portföy ile çıktığını, sahip oldukları tüm deneyimleri kendilerine sunduklarını ifade etti.

Boğaziçi Ventures davetiyle katıldığımız ve BV kurucu ortak ve CEO’su Barış Özistek ile gerçekleştirdiğimiz röportajı da sizlerle paylaşacağız.

Gökhan Kaya: Bizlere genel hatlarıyla Joygame Pre-IPO’sundan bahsedebilir misiniz?

Barış Özistek: Biz Boğaziçi Ventures olarak teknoloji şirketlerine yatırım yapan girişim sermayesi, yatırım fonları kuruyoruz ve yönetiyoruz. Oluşturduğumuz fonların bazıları erken aşamada çok şirkete yatırım yapan geleneksel girişim sermayesi fonları. Bazıları ise daha ileri aşamada Pre-IPO dediğimiz halka arz öncesi aşamasında hangi yatırımı yapacağı belli olan girişim sermayesi yatırım fonları.

Fark şurada, genellikle girişim sermayesi yatırım fonlarında ”siz fona katılın, biz birçok yatırım yapacağız” denir. Ama ileri aşamada nelere yatırım yapacağı bellidir. Dolayısıyla yatırımcı fona katılırken hangi şirketlere yatırım yapacağını bilerek katılıyor. İleri aşamada yatırımlar sadece büyük yatırımcılara açılıyor.

Oluşturulan bu tarz fonlar da küçük ölçekli yatırımcılar da bu tip ileri aşama fırsatlara girebilme şansına sahip olabiliyor. Joygame de bunlardan bir tanesi. Joygame, Türkiye’nin en büyük ve köklü oyun şirketlerinden birisi. Şimdi de halka arz için hazırlıklara başladı.

Bu hazırlıklar çerçevesinde şu an biz Joygame’e bu fon ile birlikte yatırım yapacağız. Sadece Joygame’e yatırım yapmak üzere bir fon kurduk. Bu fonla birlikte herkes Joygame’e ortağı olma şansına sahip olacak.

Gökhan Kaya: Peki bundan sonraki aşama halka arz mı?

Barış Özistek: Bunun kesinliği yok hiçbir zaman. Yatırımın ruhunda böyle bir yok. Ama şu an Joygame resmi olarak halka arz için çalışmalara başladı. Farklı alternatifler var. Türkiye bu alternatifler biri, yurt dışındaki bazı borsalar alternatifler arasında yer alıyor. Gerekli hazırlıklar süreçleri başladı. Biz de bu süreçte Boğaziçi Ventures olarak hem finansal hem de bilgi birikim olarak destek oluyoruz.

Bunun dışında da Boğaziçi Ventures’ın SPK lisanslı BV Portföy adı altında başka fonları da bulunuyor. Yine oyun odağında oyun ve teknoloji fonumuz bulunuyor. Bu fonun portföyünde yüzde 80 yabancı oyun ve teknoloji şirketlerinin hisseleri yer alıyor. Bu da bir fırsat. Bu fon herhangi bir banka ve aracı kurumlar aracılığıyla da satın alınabiliyor. Örneğin 300 TL ile bile satın alabileceğiniz bir fon. Yatırımcı için iyi bir ürün olduğunu da bahsetmenin faydalı olacağını düşünüyorum.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Girişimcilik kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir