Bitcoin Lightning Network nedir?

Bitcoin Lightning Network nedir

Bitcoin Lightning Network nedir?

ABONE OL 

Kripto para piyasasının ortaya çıkmasını sağlayan lider kripto para birimi Bitcoin, küçük ölçekli işlemler için pek de kullanışlı değildi. Ta ki Bitcoin Lightning Network teknolojisi ortaya çıkana kadar. Bitcoin Lightning Network sayesinde çok kısa bir sürede çok düşük işlem ücretiyle Bitcoin transferi gerçekleştirebilirsiniz. Peki bu sistem nasıl çalışıyor? Gelin hep birlikte göz atalım ve öğrenelim.

Bitcoin Lightning Network Nedir?

Bitcoin, 2008 tarihinde Satoshi Nakamoto tarafında geliştirilen ve 2009 yılından bu yana kullanılan ilk kripto para birimidir. Bu kripto para birimi ilk ortaya çıktığında çok ama çok değersizdi. Ardından internet teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte bilinirliği arttı ve fiyatı 69 bin dolara kadar yükseldi.

Bitcoin Lightning Network nedir?

Ne Sunuyor?

Bitcoin günümüzde her ne kadar dikkat çekici olsa da kullanışlılığı hakkında aynı şeyleri söylemek pek mümkün değildi. Bitcoin’in sahip olduğu teknoloji yalnızca saniyede 7 işlem gerçekleştirebiliyor. Bu işlem sayısı Visa tarafından sunulan saniyede 65 bin işlem kapasitesinin çok gerisinde yer alıyor. Saniye 7 işlem gerçekleştirmesi ve milyonlarca kişi tarafından Bitcoin transferi gerçekleştirildiğini düşünürsek işlem ücretlerinin de neden yüksek olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz.

İşte Bitcoin Lightning Network teknolojisi de bu sorunu ortadan kaldırmak için 2015 yılında Joseph Poon ve Thaddeus Dryje tarafından geliştirildi. Bu teknoloji sayesinde herhangi bir işlem sınırı bulunmuyor. Herhangi bir limitin olmaması ağı yoğunlaşma sorununu ortadan kaldırıyor. Bu da işlem ücretlerinin şişmesinin önüne geçiyor.

Yani kısacası Bitcoin transferinin gerçekleşeceği ağ herhangi bir kısıta sahip değil. Bu da düşük işlem ücretiyle ve oldukça yüksek bir hızda Bitcoin transferini bizlere sunuyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir