Bitcoin fiyatı neden 25 bin dolara düştü?

Bitcoin fiyatı

Bitcoin fiyatı neden 25 bin dolara düştü?

ABONE OL 

Bitcoin fiyatı dün yaşadı yüzde 10’u aşan düşüşle 25 bin 188 dolara kadar geriledi. Peki bu düşüşe ne sebep oldu? Bu düşüşe sebep olayı beraber inceleyeceğiz.

Bitcoin Fiyatı 25 Bin Dolara Geriledi! SpaceX Bitcoin mi Sattı?

Dün yayınlanan ve teyit edilmeyen bir bilgiye göre Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi 373 milyon dolar değerinde Bitcoin sattı. Bu haberin ortaya çıkmasıyla birlikte Bitcoin fiyatı 25 bin 188 dolara kadar geriledi. Ardından haber teyit edildi ve doğru olduğu ortaya çıktı.

Bu düşüş oranı en son FTX iflasının olduğu dönemde görülmüştü. Bitcoin fiyatının düşmesiyle birlikte altcoin’lerde de yüzde 20’yi aşan düşüşler gözlendi. Ancak bazı kripto para fiyatlarının çok fazla düşmemesi de dikkatlerden kaçmadı.

Bitcoin’in ardından en büyük ikinci kripto para olan Ethereum ise 1.559 dolara kadar geriledi.

Haber yazıldığı sırada Bitcoin 26 bin 538 dolar, Ethereum ise 1.688 dolar fiyatından alıcı buluyor.

Bitcoin fiyatı neden düştü

Tesla Bitcoin’lerine Dokunmamıştı

Bir önceki boğa piyasasının fitilini yakan Tesla, yayınladığı son çeyrek raporunda Bitcoin miktarında bir değişiklik olmadığı gözlendi. Merakla beklenen raporda geçtiğimiz yıl olduğu gibi bir satış gerçekleşme ihtimali bekleniyordu ancak raporda Bitcoin miktarı değişmedi.

Tesla, 1.5 milyar dolar ödeme yaparak Bitcoin satın almıştı. Ardından da bu Bitcoin’lerin yüzde 75’lik kısmını satarak 936 milyon dolar gelir elde etmişti. Kalan yüzde 25’lik kısmın hala şirketin varlıkları arasında bulunduğu ve miktarının değişmediği de yeni raporda yer buldu.

Tesla, 2023 yılının ikinci çeyreğinde 24.9 milyar dolar gelir elde etti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 17 milyar dolar gelir etmişti.

Bitcoin Ne Zaman 100 bin Dolara Ulaşacak?

Fidelity Investment Küresel Direktörü Jurrien Timmer, yaptığı açıklamada Bitcoin’in 100 bin dolar seviyelerine ulaşması için iki yıla daha ihtiyacı olduğunu dile getirmişti. 2023 yılında Bitcoin’in 100 bin dolara ulaşacağını ifade eden Timmer, altınla Bitcoin arasındaki ilişkiyi ise ”aynı takımdaki farklı oyuncular” olarak nitelendirdi. Jurrien Timmer şu ifadeleri kullanmıştı:

Bir arz modelim ve bir talep modelim var ve bu iki modelin bir sonraki ve son kesiştiği zaman birkaç yıl içinde yaklaşık 100.000 dolar.

Ayrıca açıklamalarında Bitcoin’in dolar ile her zaman bir ilişkisinin olacağını söyleyen Timmer, Bitcoin’in doların hegamonyasını tehdit etmediğini söylemişti:

Bitcoin’in doları veya doların rezerv durumunu gerçekten tehdit ettiğini düşünmüyorum. Doların rezerv para birimi olarak hegemonyasının risk altında olduğunu düşünmüyorum.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir