Başarı Hikayeleri 37: Ingvar Kamprad (IKEA)

Başarı Hikayeleri 37: Ingvar Kamprad (IKEA)

Başarı Hikayeleri 37: Ingvar Kamprad (IKEA)

ABONE OL 

Başarı hikayeleri serimizin yeni yazısında ticaret hayatına kibrit satışı ile başlayan ve IKEA gibi dünya devi bir şirketin kurucusu olan, disleksi hastası Ingvar Kamprad‘ın hikayesinden bahsedeceğiz.

Ingvar Kamprad

30 Mart 1926 tarihinde İsveç’in Agunnaryd şehrinde doğan Kamprad, çocukluğunu Elmtardy çiftliğinde geçirdi. Ticarete bisikletiyle kasabada gezip satış yaparak başlayan Kamprad, Stockholm’den toptan uygun fiyata kibrit alıp satmaya başladı ve ardından balık, süs, yem ve kalem gibi satışlarda portföyünü genişletti.

Disleksi hastalığından dolayı başarılı bir okul hayatı geçiremeyen Kamprad, 10 yaşında mobilya malzemeleri üreten bir dükkanda işe başladı ve burada satış yapacağı süs ve biblolar üretmeye başladı.

Henüz 17 yaşına geldiğinde 1943 yılında adının ve soyadının baş harfleriyle birlikte kasabasının ve çiftliğinin de baş harflerini birleştirerek IKEA isimli firmasını kurmak için ilk adımı attı.

Başarı Hikayeleri 37: Ingvar Kamprad (IKEA)

IKEA

Kibrit sattığı kasabasından biraz açılarak şehir genelinde IKEA adı altında insanlara uygun fiyatlara çeşitli ürünler satmaya başladı. Yaklaşık 2 yıl içinde mobilya satışına da başlayan IKEA firması hem ürün çeşitliliğini hem de müşteri ağını genişletmeye devam ediyordu.

Zamanla tüm İsveç’teki mobilyacılardan ürün alıp satmaya devam eden Ingvar Kamprad, fiyatları çok aşağıda tutması nedeniyle üreticilerin boykotuyla karşılaştı.

Alman anneannesi nedeniyle bir dönem İsveç’teki Nazi hareketine dahil olan (daha sonralarda bunu hayatının en büyük hatası olarak tanımlıyordu) Kamprad, Nazi kimliğini bir tarafa bırakarak komünizmin içine dahil oldu ve Polonyalı mobilyacılarla anlaşarak ürünleri buradan temin etmeye başladı.

1950’li yılların başlarında önce ilk showroomunu açtı ve ardından tamamen ev mobilyalarına odaklandı. Açtığı showroom insanlara ilk defa bir ürünü satın almadan önce görüp deneyimleme imkanı sunuyordu. 1955 yılında rakiplerinin baskıları ve tedarikçilerin boykotları nedeniyle büyümekte olan IKEA, kendi mobilyalarını dizayn etmeye başladı.

Başarı Hikayeleri 37: Ingvar Kamprad (IKEA)

Demonte Mobilya Kültürü

1956 yılında işe alınan ilk tasarımcı Gillis Lundgren, söylediği cümle ile mobilya sektöründe bir çağ başlatmıştı. Bir arabanın bagajına masa sığdıramayan personellere sinirlenen Lundgren, dayanamayıp masanın ayaklarını sökmeleri yönünde bağırmıştı, bu da Ingvar Kamprad’ın aklına mobilyaların kurulmamış bir şekilde müşterilere gönderilmesi fikrini getirdi. Bu günden sonra IKEA, müşterilere ürünleri montajlanmamış haliyle gönderiyordu.

IKEA bir yerden sonra İsveç yemek kültürünü de tüm dünyaya tanıtmak için mağazasının içine IKEA Food bölümünü açmaya başladı ve açıklanan verilere göre bir senede 1.8 milyar dolarlık yemek satışı yaptı.

1973 yılında vergi yükünü hafifletmek için Danimarka’ya taşınan IKEA şirketi, ardından Hollanda’ya taşındı. Şimdilerde 60 ülkede hizmet veren firma, 2008 yılından bu yana en büyük mobilya perakendecisi olarak biliniyor.

Başarı hikayeleri serimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

“Başarı Hikayeleri 37: Ingvar Kamprad (IKEA)” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir