Başarı Hikayeleri 31: Deniz Burnham

Başarı Hikayeleri 31: Deniz Burnham

Başarı Hikayeleri 31: Deniz Burnham

ABONE OL 

Başarı hikayeleri serimizin yeni yazısında sizlere Adana Hava İncirlik Üssü‘nde doğan, NASA’nın Astronot Aday Sınıfı‘na katılmaya hak kazanan Deniz Burnham‘ı anlatacağız.

Deniz Burnham

Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’nde 1985 yılında dünyaya gelen Burnham, babasının asker olması nedeniyle sık sık yaşadığı yeri değiştirmek zorunda kalıyordu. Lise eğitimini Kaliforniya’daki Vanden Lisesi’nde tamamlamasının ardından önce 2007 yılında Kaliforniye Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans eğitimi, daha sonra da Güney Kaliforniye Üniversitesi Makine Mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimi aldıktan sonra ABD Deniz Kuvvetleri’ne girdi.

Deniz Kuvvetlerinde Teğmen olarak görevini sürdüren Burnham, liderlik vasıflarıyla ön plana çıktı ve Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi devam ederken Deployable Autonomy Technologies grubuna bağlı olarak NASA Ames Araştırma Merkezi’nde staj yaptı. Burada da başarılı bir performans gösteren Burnham, NASA Astronot Adaylığı için aday oldu ve çeşitli testlerden geçtikten sonra binlerce kişi arasından NASA 2021 Astronot Adayı Sınıfı’na seçilen birkaç kişiden biri oldu.

Bilindiği kadarıyla 12 bin aday arasından son 10 kişi içerisine kalan adaylar, suda hayatta kalma, uzay yürüyüşü, T-38 eğitim jeti uçurma gibi zorlu görevlerden sonra astronot olabilecek. 2 yıl sürecek olan eğitim Ocak 2022’de başlayacak.

“Küçük bir kızken annemin üniversite mezunu olmasını ve ABD Hava Kuvvetlerine atanmasını izledim. Bana büyük hayaller kurmayı ve bu yolda ilerlediğimde her şeyi başarabileceğimi annem öğretti. NASA astronotu olma hayallerimden vazgeçmemem için bana ilham veren şey annemdi.”

Başarı hikayeleri serimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir