Başarı Hikayeleri 14 – Sabrina Pasterski

Başarı Hikayeleri 14 - Sabrina Pasterski

Başarı Hikayeleri 14 – Sabrina Pasterski

ABONE OL 

Harvard Üniversitesi’nin onu anlatırken günümüz dünyasının Einstein’ı olarak gösterilen Sabrina Pasterski, 13 yaşından beri adından söz ettirecek işler yaparak bilim dünyasında şimdiden konuşulmaya başladı.

1993 yılında ABD’de doğan Pasterski, 1998 yılında yalnızca üstün zekalı çocuklara eğitim veren Edison Regional Gifted Center isimli okula kabul edildi. Ardından Illinois Matematik ve Bilim Akademisi’ne devam ederek 2010 yılında mezun oldu.

2003 yılında uçuş dersler almaya başladı, babasının uçak merakı ona bir hayal vermişti, babasına tek motorlu uçak yapmak.

Sabrina Pasterski’nin Uçak tasarımı ve gerçekleştirilmesi

2006 yılında 13 yaşına geldiğinde kendi uçağını tasarlamaya başlar ve 2007 yılında Cont O-200A motorunu kullandığı uçağın ilk deneme uçuşunu gerçekleştirir. Yetkili kurumlardan uçabilir belgesi ve kuyruk numarası almak kolay değildir ancak bunu azmiyle başarır. Sadece mekaniği değil yazılımını da tamamen kendisi yaptığı için yetkili kurumları ikna eder ve başarıya ulaşır.

14 yaşında bir çocuğun kendisine ait bir uçağı olması ve bunun kaynağının zenginlik değil tamamen zeka olması ünlü fizikçilerin dikkatini çeker. Uçağın onayını almak için gittiği MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)’ye girebilmek için bekleme listesine alınır. Kabul edildikten sonra da tam not ortalamasıyla üç senede mezun olur ve bu arada MIT’nin girişimcilik özel ödülünü de alır.

Pasterski yazdığı ilk makaleyi Journal of High-Energy Physics dergisine gönderir, gönderimin üstünden 1 gün geçmeden kabul edilir ve yayınlanır. Bu bir makalenin kabul edilmesi adına rekor bir süredir.

Bu başarılarının ardından Harvard’dan tam akademik özgürlük ile doktora teklifi alır.

Pasterski hayatı boyunca hiç akıllı telefon kullanmadığını, hiçbir sosyal medya hesabının olmadığını, hiç sigara ve alkol kullanmadığını ve hiç duygusal bir ilişki yaşamadığını belirtiyor.

Pasterski’nin ayrıca kendi deney ve buluşlarını yayınladığı bir web site de bulunuyor.

Pasterski Chicago Tribune gazetesi tarafından ABD’de 265 kişilik genç beyinler listesinin de zirvesindedir ve dünyanın en zeki insanlarından biri olarak kabul ediliyor. 15 yaşındayken Amazon kurucusu Jeff Bezos tarafından uzay havacılığı şirketi Blue Origin’den iş teklifi aldığı da belirtiliyor. Hatta fiziğe de Bezos’un yönlendirdiği belirtiliyor.

Başarı hikayeleri serimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir