Avustralya kripto para düzenlemesine itiraz!

Avustralya kripto para

Avustralya kripto para düzenlemesine itiraz!

ABONE OL 

Avustralya, kripto paraları düzenlemek isteyen ve bu konuda adım atan ülkelerin başında geliyor. Düzenleme için yapılan çalışmalar sonucunda oluşturulan yasalara henüz onaya sunulmamışken itirazlar gelmeye başladı.

Avustralya Kripto Para Düzenlemesine Senato’dan İtiraz Geldi

Kripto para piyasası henüz yeni bir piyasa olması sebebiyle düzenlemeleri bulunmayan da bir piyasa. Bu sebepten dolayı birçok ülke düzenlemeler konusunda hassas çalışmalarda buluanrak yasa oluşturmaya başladı.

Avustralya da bu ülkeler arasında yer alırken hazırlanan düzenlemelere itirazların geldiği ortaya çıktı. Avustralya Senatosu’nun Ekonomi Komitesi hazırlanan düzenlemelere itiraz etti. Hazırlanan düzenlemenin arbitraj imkanı verdiği ve yeterli düzenlemeleri barındırmadığı belirtildi.

Komiteye göre daha hassas yasalar hazırlanması ve yürürlüğe girmesi gerekiyor. Diğer piyasalarda herhangi bir sorun olmadığını dile getiren komite, kripto para konusunda daha hassas davranılması gerektiğini belirtti.

Yine Komite tarafından hazırlanan raporda düzenlemeler için şu ifadeleri kullandı:

Tasarı yatırımcılara, tüketicilere ve sektöre sağlanması gereken ayrıntı ve kesinlikten yoksun.

Avustralya kripto para

Avustralya CBDC Projesini Duyurulmuştu

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Avustralya Doları’nın dijitalleştirilmesi için çalışmaların başladığını açıklamıştı. Projenin ismi ise Avustralya Doları’nın kısaltmasının yanına eklenen ‘e‘ ile kullanılacak. eAUD ismiyle karşımıza çıkacak olan CBDC projesi için Dijital Finans Kooperatif Araştırma Merkezi (DFCRC) ile iş birliği yapıldığı da açıklamada yer bulmuştu.

Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, Avustralya CBDC projesiyle ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

Endüstrinin bu önemli araştırma projesine gösterdiği coşkulu katılımdan çok memnunuz. Pilot uygulamaya davet edilen kullanım durumu sağlayıcılarının, küçük Fin-tech’lerden büyük finans kurumlarına kadar Avustralya finansal sistemindeki çok çeşitli varlıkları kapsaması da cesaret verici olmuştur. Paralel olarak yürütülecek pilot ve daha geniş araştırma çalışması iki amaca hizmet edecek. Endüstri tarafından uygulamalı öğrenmeye katkıda bulunacak ve politika yapıcıların bir CBDC’nin Avustralya finansal sistemi ve ekonomisine potansiyel olarak nasıl fayda sağlayabileceği konusundaki anlayışına katkıda bulunacak.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir