Avustralya CBDC için kolları sıvadı!

Avustralya CBDC

Avustralya CBDC için kolları sıvadı!

ABONE OL 

Kripto paraların yaygınlaşmasının ardından devletler de ulusal para birimlerini dijitalleştirme için çalışmalarına başladı. Avustralya da bu ülkeler arasında ismini yazdırdı.

Avustralya CBDC Projesini Duyurdu

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Avustralya Doları’nın dijitalleştirilmesi için çalışmaların başladığını açıkladı. Projenin ismi ise Avustralya Doları’nın kısaltmasının yanına eklenen ‘e‘ ile kullanılacak. eAUD ismiyle karşımıza çıkacak olan CBDC projesi için Dijital Finans Kooperatif Araştırma Merkezi (DFCRC) ile iş birliği yapıldığı da açıklamada yer buldu.

Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, Avustralya CBDC projesiyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

Endüstrinin bu önemli araştırma projesine gösterdiği coşkulu katılımdan çok memnunuz. Pilot uygulamaya davet edilen kullanım durumu sağlayıcılarının, küçük Fin-tech’lerden büyük finans kurumlarına kadar Avustralya finansal sistemindeki çok çeşitli varlıkları kapsaması da cesaret verici olmuştur. Paralel olarak yürütülecek pilot ve daha geniş araştırma çalışması iki amaca hizmet edecek. Endüstri tarafından uygulamalı öğrenmeye katkıda bulunacak ve politika yapıcıların bir CBDC’nin Avustralya finansal sistemi ve ekonomisine potansiyel olarak nasıl fayda sağlayabileceği konusundaki anlayışına katkıda bulunacak.

Avustralya Binance’e İnceleme Başlattı

Dünyanın en hacimli kripto para borsaları arasında yer alan Binance, Avustralya tarafından incelemeye alındı. Geçtiğimiz günlerde Avustralyalı kullanıcıların yaşadıkları sorunlar sebebiyle yetkililer inceleme başlattıklarını duyurdu.

Bu olaya ek olarak Binance’in Avustralyalı kullanıcıları yanlış kategorize etmesi de incelemenin başlamasına sebep oldu.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir