Arjantin kripto paraları vergilendirmeye başlıyor

Arjantin kripto para

Arjantin kripto paraları vergilendirmeye başlıyor

ABONE OL 

Arjantin ekonomik sorunlarla uğraşırken vatandaşlarda kendi varlıklarını korumak adına kripto paralara büyük ilgi gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin fiyatının yerel borsalarda yüzde 10 daha pahalıya satılmasına sebep olmuştu. Şimdi ise Arjantin kripto paraları vergilendirilebilir varlıkları sınıfına aldı.

Arjantin Kripto Paraları Vergilendiriyor

Arjantin, kripto paralara ilginin en yüksek olduğu ülkelerden birisi. Bu ilgi sebebiyle zaman zaman yerel kripto para borsalarındaki Bitcoin fiyatı global fiyatın üzerinde seyrediyor. Arjantin de bu ilginin farkında olduğunu dün aldığı karar ile göstermiş oldu.

Arjantin dün yayınladığı kararnamede kripto para işlemlerini kredi ve borç vergi yasasına tabii olduğunu ilan etti. Bu da Arjantin’deki kripto para alım ve satım işlemlerinin vergilendirileceği anlamına geliyor. Kararnamede şu detay dikkat çekti:

Fon hareketlerinin kripto varlıklar üzerinde alım, satım, takas, aracılık ve/veya diğer herhangi bir işlemle bağlantılı olduğu durumlarda bu kararname ve benzer nitelikteki diğer düzenlemelerde öngörülen muafiyetler uygulanmayacaktır.

Arjantin kuruşu 1 satoshi
Arjantin kripto paraları vergilendirmeye başlıyor

Arjantin Devlet Başkanı Bitcoin Açıklaması Yapmıştı

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Arjantin yerel medyası Caja Negra‘nın sorularını yanıtlamıştı. Fernandez, ”Bir CBDC projesi mi geliştireceksiniz yoksa Bitcoin’i mi resmi para birimi olarak kabul edeceksiniz” sorusuna şu cevabı vermişti:

”Çok ileri gitmek istemiyorum ama ‘hayır’ demek için hiçbir sebep yok. Belki de bu gitmek için iyi bir yoldur.”

Yıllardır enflasyon sorunuyla savaşan Arjantin için enflasyondan en az şekilde etkilenen kripto paralara bakış açısı sorulduğunda ise Fernandez, endişelerini şu şekilde ifade etmişti:

”Bu küresel bir tartışma ve bunun dikkatle ele alınması gereken bir konu olduğunu itiraf etmeliyim. Benim durumumda ne kadar yabancı olduğu ve bu servetin nasıl gerçekleştiğini anlamak zor.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir