Apple Watch, nehre düşen kullanıcısını kurtardı!

 Apple Watch, nehre düşen kullanıcısını kurtardı!

Apple, üretmiş olduğu akıllı saat modelleri ile birçok kişinin hayatını kurtarmaya devam ediyor. Kullanıcılarının nabız değerlerine göre acil durum algılayabilen Apple Watch modelleri, geçtiğimiz gün nehre düşen bir öğretmenin kurtulmasını sağladı.

Apple Watch Kurtarmaya Devam Ediyor!

ABD’de öğretmen olarak yaşamını sürdüren William Roger, Salmon Falls Nehri‘nde patent kaymaya başladı. Nehir buz tutmuş ancak buz yeterince sertleşmediği için kısa süre içerisinde kırılmış William Roger, buzlu nehre düşmüştü. Watch, William Roger‘ın nabız değerlerinden zor durumda olduğunu anladı. Kolundaki Apple Watch modelini hatırlayan Roger, SOS özelliği kullanarak acil yardım çağrısında bulundu.

Bu çağrıda soğuk suya yalnızca 10 dakika dayanabileceğini belirten Roger, birkaç dakika içerisinde gelen itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Apple Watch’ın bu beceresi sayesinde hayatı kurtulanlara bir yenisi eklenmiş oldu.

William Roger

Apple Watch Daha Önce de Hayat Kurtarmıştı!

ABD vatandaşı Zachary Zies, ortaokuldan beri Friedreich hastalığıyla uğraşıyor. Hastalık ani nabız artışı atağı yaşatarak kişinin vücut fonksiyonlarını anlık olarak devre dışı bırakıyor ve yaşanan ataklarda insanlar kendilerini ifade edemeyip hareket edemiyorlar.

Yaşanan ataktan kurtulmanın tek yolu acil bir müdahale ancak yaşayan kişi yalnızsa bu durum biraz zorlaşabiliyor. Yakın bir zamanda akıllı saat kullanmaya başlayan Zies, saatine gelen uyarı bildirimiyle birlikte nabzının 210’a ulaştığını ve atak geçirmek üzere olduğunu anlayıp sağlık kuruluşunu aradığını belirtiyor. Erken bir teşhisle hayata tutunan Zeis gibi birçok insanın yararlanabileceği uyarıları etkinleştirmek ise çok basit.

  • iPhone cihazınızdan Apple Watch uygulamasına girin.
  • Saatim‘ seçeneğine girip karşınıza çıkan ‘Kalp‘ simgesine tıklayın.
  • Uyarı almak istediğiniz en düşük ve en yüksek değeri girin.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir