Apple üçüncü çeyrek raporu ortaya çıktı!

Apple üçüncü çeyrek raporu

Apple üçüncü çeyrek raporu ortaya çıktı!

ABONE OL 

Canalys isimli araştırma şirketi Apple’ın 2021 yılının üçüncü çeyrek raporunu yayınladı. Bu rapora göre Apple, global pazarda en büyük 2. akıllı telefon üreticisi konumunda yer alıyor.

Apple Üçüncü Çeyrek Raporunun Detayları

Teknoloji devi Apple, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde 49.2 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi. Bu miktar sevkiyatların geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 6‘lık bir oranda gerilediğini gösteriyor. Bunun da en büyük sebeplerinden birisi olarak dünyadaki yarı iletken çip kıtlığı gösteriliyor.

Apple, yüzde 21‘lik pazar payına sahip Samsung‘un hemen arkasından yüzde 15‘lik pazar payıyla ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sırada ise yüzde 14‘lük oranıyla Xiaomi yer alıyor.

Apple arama motoru
Apple üçüncü çeyrek raporu ortaya çıktı!

Apple Kâr Oranı Gözler Önünde!

Geçtiğimiz günlerde akıllı telefon satışları ilgili bir rapor yayınlandı. Bu rapora göre 2021 yılının ikinci çeyreğinde teknoloji devi Apple’ın yüzde 13‘lük bir pazar payına sahip olduğu göründü. Pazar payı olarak birkaç rakibinin gerisinde kalsa da aynı dönemde akıllı telefon satışlarından elde edilen gelirin yüzde 40‘ını Apple elde ediyor. Apple’ın elde ettiği gelirin yüzde 75‘inin kâr olması da dikkatleri çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde iPhone 13 Pro modelinin maliyeti ortaya çıkmış ve satış fiyatıyla karşılaştırıldığında elde edilen kâr açık bir şekilde ortaya çıkıyor.

Intel Apple’ı Geri Kazanmak İçin Çalışmaları Hızlandıracak

Intel CEO’su Pat Gelsinger yaptığı açıklamada Intel’in çalışmalarında tökezlediğini kabul ederek daha fazla çalışarak yeniden Apple’ı kazanmak istediklerini ifade etti. M1 işlemciler konusunda da Apple’ın oldukça iyi bir iş çıkardığını ifade eden Gelsinger, Apple’dan daha iyi işlemciler üretip Apple’ı yeniden kazanma konusundaki isteğini yineledi.

Apple, Intel’den çip satın almaya bırakıp M1 ismiyle duyurduğu çipi kullanmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Duyurulduğunda M1 çipinin başarısı hakkında soru işaretleri olsa da oldukça başarılı bir performans gösteren M1 işlemci çipi kendisini kanıtlamış ve beğenileri toplamıştı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir