Apple logosunun hikayesi! Isırılmış elma nereden geliyor?

Apple logosunun hikayesi! Isırılmış elma nereden geliyor?

Apple logosunun hikayesi! Isırılmış elma nereden geliyor?

ABONE OL 

Dünyanın teknoloji devlerinden Apple şirketinin hem adı hem de logosu dünyanın en çok tanınan sembollerinden biri, peki Apple logosunun hikayesi nedir? Dilerseniz önce Apple adının nereden geldiğine bakalım;

Steve Jobs ve Steve Wozniak, Macintosh ismini verdikleri bilgisayarı geliştirirken bir isim bulmak istediler, ismin nereden geldiğiyle ilgili iki bilgi mevcut, biri Adem ve Havva’dan esinlenerek elma ismini kullanmak istemeleri, ikincisi ise Jobs’ın o sıralar meyve diyetinde olduğu ve bir elma çiftliğine gittikten sonra bu kararı vermesi oldu.

Steve Jobs ve Steve Wozniak

Wozniak’ın röportajına göre Steve Jobs, Oregon’a elma bahçesi diyordu ve oradan döndüğünde Wozniak’a “Firmamızın ismi Apple Computer olsun.” önerisini sundu, Wozniak ise The Beatles‘a ait olan Apple Records ile sorun yaşanıp yaşanmayacağını sordu. Ardından teknik terimlerle bir isim arayışına girseler de Apple ismine takılı kalmışlardı ve en nihayetinde Apple isminde karar kıldılar.

Apple Logosunun Hikayesi

Wozniak ve Jobs, şirketlerinin ismine Apple dedikten sonra logo arayışına giriyorlar. Şirketin ilk logosu kafasına elma düştükten sonra yer çekimini bulan Isaac Newton görseli oldu ancak daha sonralarda daha kişisel bir logo arayışına girdiler ve burada yapay zekanın ve bilgisayar teknolojisinin kavramsal temellerini atan İngiliz matematikçi Alan Turing devreye girdi.

Alan Turing ve geliştirdiği kod kırıcı bilgisayar

Alan Turing, 2. Dünya Savaşı’nda çok önemli bir rol oynadı. Enigma adı verilen ve Almanlar tarafından kullanılan kod sistemini geliştirdiği bilgisayar sistemiyle çözdü. Ancak Turing’in bir problemi vardı, Turing eşcinseldi.

İngilizlere savaşı kazanma yolunda çok büyük bir faydası dokunsa da eşcinsel olduğu için bir “hasta” olarak görüldü ve iyileştirmek amacıyla hormon tedavisine denek olması cezası verildi.

Turing’in ölüm sebebi ise siyanürle zehirlenmesiydi. 8 Haziran 1954 yılında ölü olarak bulunan Turing, ısırdığı bir elmaya enjekte edilen siyanürle ölmüştü. Ölüm zehirleme mi intihar mı bilinmiyor ancak meşhur ısırılmış elma, Turing’e bir saygı duruşu olarak Rob Janoff tarafından tasarlanmış ve Wozniak ve Jobs tarafından benimsenmiş.

Apple Logo tarihi

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir