Apple Fortnite üzerinden dünyaları kazanmış!

Apple Fortnite

Apple Fortnite üzerinden dünyaları kazanmış!

ABONE OL 

Apple ve Google uygulama marketlerinden Fortnite‘ı kaldırdı. Fortnite geliştiricisi Epic Games tarafından oyun içine eklenen bir ödeme yöntemi oyunun uygulama marketlerinden kaldırılmasına sebep oldu.

Epic Games, Google ve Apple ödeme sistemleri dışında ayrıca bir ödeme yöntemini Fortnite oyununa ekledi. Bunun üzerine kural ihlali gerçekleştirdiği için Fortnite, App Store ve Play Store‘dan kaldırıldı. Yaşanan bu olaylar sebebiyle yaklaşık iki gündür büyük tartışmalar yaşanıyor. Fortnite dışında Spotify ve Facebook‘ta Apple’ın yüksek komisyonuna tepki gösteriyor.

Fortnite

Apple Fortnite Üzerinden Adeta Dünyaları Kazanmış

Apple ve Google uygulama marketlerinde yer alan uygulamaların, uygulama içi satın alma gelirlerinin %30‘unu komisyon olarak alıyor. Bu oranı yüksek bulan Epic Games, satın almaları gerçekleştirmek için alternatif bir ödeme yöntemi olarak kendi sitesine yönlendirme yapıyor.

Epic Games, App Store üzerinde yer alan Fortnite oyunundan 1.2 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Apple ise bu paranın %30‘u yani 360 milyon dolarını komisyon olarak aldığı ortaya çıktı. Epic Games, Play Store üzerindeki gelirlerinden Google’a 10 milyon dolar komisyon ödedi.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir