Apple Epic Games davası sonuçlandı!

Apple Epic Games davası

Apple Epic Games davası sonuçlandı!

ABONE OL 

Apple Epic Games davasında nihayet karar açıklandı. Mahkeme Epic Games‘i haklı bularak emsal niteliğinde bir karar verdi. Karar, Apple uygulama marketi App Store’da uygulama içi ayrıca bir ödeme sisteminin uygulanabilmesinin yolunu açtı.

Apple Epic Games Davasının Kazananı Epic Games Oldu!

Apple ile Epic Games, Fortnite sebebiyle mahkemelik olmuştu. Epic Games‘in Fortnite içerisinden kendi ödeme ekranına yönlendirme eklemesi ile App Store komisyonundan kurtulmaya çalışması Apple’ın dikkatini çekmiş ve uyarılar yapılmıştı. Uyarılara kulak asmayan Epic Games, Fortnite’ın App Store’dan kaldırılması sonucuyla karşı karşıya kalmıştı.

Aynı hamleyi Google’da yapmış ve Fortnite’ı Play Store’dan kaldırmıştı. Epic Games, Apple‘a dava açmış ve yüzde 30’luk komisyonu ödemeyeceklerini ifade etmişti. Neredeyse 1 yıl süren dava nihayet sonuçlandı. Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers, App Store’da yer alan uygulamaların kendi ödeme ekranlarına yönlendirme yapabileceklerine karar verdi. Eğer ki karar bir üst mahkeme tarafından bozulmazsa 90 gün sonra yürürlüğe girecek.

Apple, App Store’dan yalnızca 2020 yılında 64 milyar dolar gelir elde etmişti.

Epic Games Apple
Apple Epic Games davası sonuçlandı!

Epic Games GTA 5 Dağıttı, Faydasını Gördü

Epic Games, GTA 5 dağıtarak kullanıcı sayısını milyonlarca arttırmayı başardı. GTA 5 sayesinde 7 milyon yeni kullanıcı kazanmayı başardı. En yakın rakibi Steam ile arasındaki milyonlarca kullanıcı farkı bulunan Epic Games, ücretsiz oyun dağıtma hamleleri uygulayarak her hafta iki yeni oyunu kullanıcılarına hediye ediyor.

Epic Games 2019 yılının aralık ayında 32 milyon kullanıcıya sahipti. 2020 yılının aynı döneminde ise kullanıcı sayısı 56 milyona yükseldi. Şu an ise 61 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunan Epic Games’in rakibi Steam’in ise 120 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir