Apple bir ilke imza atacak!

Apple

Apple bir ilke imza atacak!

ABONE OL 

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple, App Store içerisindeki ödemeleri kendisi alarak geliştiriciye komisyonu kestikten sonra ödüyordu. Ancak bu yöntemle oldukça fazla şikayet alan ve davalık olan Apple’ın bir ilke imza atması bekleniyor.

Apple, App Store’a Alternatif Ödeme Yöntemi Ekleyecek!

Geçtiğimiz aylarda Epic Games ve Apple arasındaki davadan defalarca kez bahsetmiştik. Bu davanın çıkış sebebi ise Fornite geliştiricisi Epic Games’in Fornite içerisindeki satın alımlara kendi ödeme ekranını koyması ve Apple‘ın komisyonunu aşması sebep olmuştu. Apple, ortada bir kural olduğunu ve aksinin yapılması durumunda uygulamanın App Store’dan kaldırılacağını ifade etmiş ve Fornite’ı App Store’dan kaldırmıştı.

Apple’ın başı yalnızca Epic Games ile değil birçok geliştirici ile dertte. Tüm bu sorunları temelden çözmek için bir düzenleme yapacak olan Apple’ın alternatif ödeme seçeneklerine izin vereceği iddia ediliyor. Eğer ki Apple bu adımı gerçekleştirirse bir ilke imza atmış olacak.

Ayrıca Apple, mağdur ettiği geliştiriciler için 100 milyon dolarlık bir tazminat fonu da ayırdığını duyurdu. Mağduriyet yaşayan geliştiriciler 250 dolar – 30.000 dolar arasında bir tazminat alabilecek.

Epic Games Apple
Apple bir ilke imza atacak!

Apple Epic Games’e Tazminat Davası Açmıştı

Apple bu süreçten bir hayli kötü etkilendiğini iddia ederek Epic Games’e tazminat davası açtı. Dava dosyasında şu ifadeler yer alıyor:

“Epic’in sözleşmeden doğan taahhütlerini ve diğer suistimallerini açıkça göz ardı etmesi Apple’a ciddi zarar verdi. Epic’in kontrol edilemeyen davranışı, iOS ekosisteminin varlığını ve tüketiciler için muazzam değerini tehdit ediyor.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yazılım kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir