Apple arama motoru geliştirmeye başlayabilir

Apple arama motoru

Apple arama motoru geliştirmeye başlayabilir

ABONE OL 

Google ile Apple arasındaki arama motoru anlaşması bulunuyor. Bu anlaşma gereği Google her yıl Apple’a 8-12 milyar dolar arası bir ödeme gerçekleştiriyor. Apple‘da bu ödeme karşılığında internet tarayıcı uygulaması Safari‘de Google arama motorunu yerleşik hale getiriyor. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından antitröst konusunda Google’a açılan dava bu iş birliğini sona erdirebilir.

Apple Arama Motoru Geliştirmek Zorunda Kalabilir

Google ile Apple ortaklığı Google’a açılan dava sebebiyle ortadan kalkabilir. Google tarafından Apple’a her yıl ödenen ücretin Apple gelirlerinin yaklaşık yüzde 20‘sini oluşturduğunu da belirtmek gerekiyor.

Bu anlaşma sona erdirilirse Apple’ın yeni bir arama motoruna ihtiyacı olacak. Apple ise bu sorunu kendi imkanlarıyla çözmek istiyor. Bir arama motoru üzerine çalışmalar yaptığı bilinen Apple’ın kullanıcıların karşısına tam olarak ne çıkaracağı belirsizliğini koruyor.

Apple CEO’su Tim Cook konu hakkında yaptığı açıklamada:

“İş modelimiz çok basit: Harika ürünler satıyoruz. E-posta içeriğinize veya reklam verenlere satış yapmak için internette gezinme alışkanlıklarınıza dayalı bir profil oluşturmuyoruz. iPhone’unuzda veya iCloud’da sakladığınız bilgilerden “para kazanmayız”.

Kullanıcı verilerinin bir arama motoru için kullanılmayacağını belirten CEO, kullanıcı çerezlerini de kullanmayacaklarını belirtti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.