Android iOS’a göre daha çok veri topluyor!

 Android iOS’a göre daha çok veri topluyor!

Google tarafından geliştirilen işletim sistemi Android‘in Apple tarafından iPhone modellerinde kullandığı iOS işletim sisteminden 20 kat daha fazla veri topladığı ortaya çıktı.

Android iOS’tan Fazla Veri Topluyor

İrlanda‘da yapılan bir araştırma Android’in iOS’a göre 20 kat daha fazla veri topladığını ortaya çıkardı. ArsTechnica raporuna göre akıllı telefonlarda yapılan en basit SIM takıp çıkarma işleminin bile şirketlere gönderildiğini gösteriyor. Ekran kilidini açmak dahil birçok veri, o akıllı telefonun işletim sistemi tarafından belirli aralıklarla toplanıyor ve merkeze gönderiliyor.

Bu raporun en dikkat çeken detayı ise Android işletim sisteminin iOS işletim sistemine göre daha çok veri toplaması oldu. iOS yalnızca Safari, Siri ve iCloud verilerini toplarken Google’ın Android Chrome, Google arama çubuğu, Google Messenger, Safetyhub, Google Dökümanlar ve YouTube verilerini topladığı ortaya çıktı.

Android iOS’a göre daha çok veri topluyor!

Play Store Komisyonu Düşürüldü!

Google Play Store geliştiricileri tarafından en büyük eleştiri konuları arasında yer alan geliştirici komisyonu hakkında nihayet bir çözüm geliştirildi. İlk 1 milyon dolara kadar olan gelir için geliştiricilerden yüzde 15 komisyon alınacak. 1 milyon dolarlık gelirin ardından ise komisyon seviyesi yine yüzde 30 oranında alınacak.

Gelir 1 milyon dolara ulaşana kadar her yıl yüzde 15 seviyesinde komisyon alınacağını ifade eden Google,b’da yer alan uygulamaların yüzde 97‘sinin herhangi bir satış gerçekleştirmediğini ve bu sebepten dolayı herhangi bir ödeme almadıklarını açıklamıştı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yazılım kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir