• 1 Haziran 2020

Amazon birinci çeyrek gelirlerini açıkladı

 Amazon birinci çeyrek gelirlerini açıkladı

Amazon workers at Amazon’s Staten Island warehouse strike in demand that the facility be shut down and cleaned after one staffer tested positive for the coronavirus on March 30, 2020 in New York. – Amazon employees at a New York City warehouse walk off the job March 30, 2020, as a growing number of delivery and warehouse workers demand better pay and protections in the midst of the COVID-19 pandemic. (Photo by Angela Weiss / AFP) (Photo by ANGELA WEISS/AFP via Getty Images)

E-ticaret devi ve dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Amazon birinci çeyrek gelir tablosunu açıkladı.

Karantina döneminde yurt dışında faal olduğu ülkelerde tüketici ihtiyaçlarının karşılanması adına büyük bir görev üstlenen ve görevin üstesinden başarıyla gelen, bazen çalışanlarının koşulları eleştirmesiyle bazen de fiyatlandırmalarıyla gündeme gelen şirket, şimdi de kazancıyla gündeme geldi.

Muhtemelen karantina döneminde insanların evden çıkmamalarının etkisiyle şirket, gelirlerinde geçen seneye göre iyi denebilecek bir oranda artış göstermiş.

Amazon 75 bin kişiyi daha işe alacak

Amazon birinci çeyrek sonuçları

Şirket bir önceki yıla göre %26’lık artış göstererek 75,5 milyar dolar net satış bildirdi. Bu sayının yaklaşık 41 milyar dolarının ürün satışları 34,5 milyar dolarının da hizmetlerle kazanıldığı belirtiliyor. (Hizmet kazançları fiziksel olmayan ürünlerin satışlarından elde edilen gelir)

Ancak satışların artış göstermesi sizi aldatmasın çünkü gelir bazında geçen seneye göre düşüş yaşandı. Net gelir 2,535 milyar dolar olarak açıklandı ancak geçen sene aynı dönemde 3,561 milyar dolardı. Faaliyet geliri ise geçen seneki 4,4 milyar dolara göre 4 milyar dolar miktarına geriledi.

Amazon kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos dünyanın karşı karşıya olduğu zorluklara karşı savaşmaya devam edeceklerini belirtti. Bezos, ikinci çeyrekte de insanlara hizmet etmek için harcama yapmaktan kaçınmayacaklarını, ne gerekiyorsa yapılacağını belirtti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir