Altcoin nedir? Altcoin’lerin tarihini biliyor musunuz?

 Altcoin nedir? Altcoin’lerin tarihini biliyor musunuz?

Bitcoin bugün 60 bin doları aşmışken beraberinde 6 binden fazla altcoin’i de kripto para sektöründen görüyoruz. Hep altcoin diyoruz ama nedir bu altcoin? Altcoin’lerin tarihini biliyor musunuz? Gelin hep birlikte tarihine bir göz atalım.

Altcoin Nedir?

Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimleri altcoin olarak adlandırılır. Bitcoin’in alternatifi olarak ortaya çıkan kripto para günümüzde bir hayli fazla. Günümüzde 6 binden kripto para bulunuyor.

İşte Altcoin’lerin Tarihi!

3 Ocak 2009‘da hayatımıza giren Bitcoin’in ardından ilk üretilen altcoin Namecoin oldu. 2011 yılında üretilerek ilk altcoin olma unvanına sahip olan Namecoin, .bit uzantılı alan adı satmak amacıyla kurulmuştu.

Namecoin

Namecoin’in ardından yine 2011 yılında ortaya çıkan ve bugün en büyük 9. kripto para olan Litecoin hala en popüler kripto paralar arasında yerini koruyor.

Litecoin

Litecoin’in ardından 2012 yılında Peercoin ortaya çıktı. Peercoin aynı zamanda Proof of Stake (Kripto paraların piyasaya sürülmeden önce üretilmesi ve en çok kripto paraya sahip olan cüzdanın önceliğinin olması) sistemini kullanan ilk kripto paradır.

Litecoin’in ardından 2013 yılında şu günlerde Elon Musk tweet’lerine konu olan Dogecoin ortaya çıktı. Tamamen espri amacıyla üretilen Dogecoin, Elon Musk tweet attıkça gündeme gelmeye devam ediyor.

Dogecoin’in ardından ise yine 2013 yılında Ethereum ortaya çıktı. Ethereum şu an dünyanın en büyük ikinci kripto parası konumunda ve kendisinden sonra üretilen birçok kripto paranın da ağ sahibidir. Günümüzde birçok kripto para Ethereum Blockchain ağını kullanmaktadır.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir