Almanya Facebook’a resti çekti! Veriler toplanamayacak

Almanya Facebook

Almanya Facebook’a resti çekti! Veriler toplanamayacak

ABONE OL 

Facebook’un dünya genelinde kullanıcılarına yeni bir kullanım sözleşmesi göndermesi ve bu sözleşme içerisinde verilerin Facebook ile paylaşılacağının yer alması büyük tepkiye sebep olmuştu. Ülkemizde de olmak üzere dünyanın birçok yerinde WhatsApp kullanıcıları alternatif uygulamalara geçiş yapmıştı. Almanya’daki Hamburg Veri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Kurulu‘ndan Facebook’a rest geldi.

Almanya Facebook’a Resti Çekti!

Almanya’nın Hamburg şehrinde yer alan Veri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Kurulu, Facebook’un WhatsApp kullanıcı sözleşmesi ile verilerin kendileri tarafından toplanması tüm kullanıcılarına dayatmasına müdahale etme kararı aldı. Alınan karara göre Facebook‘un, Almanya’daki WhatsApp kullanıcılarının verilerini toplamayı durdurması gerekiyor. Hamburg Veri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Komiseri Johannes Caspar tarafından yapılan açıklama ile Facebook’un kullanıcı verilerini toplamasını engellemek için üç aylık acil bir durum yasağı yayınladı.

Facebook’tan bu karara ilk tepki geldi ve sözleşme kararının engellenemeyeceğini ifade etti.

Almanya Facebook’a resti çekti!

WhatsApp Sözleşmesini Onaylamayanlar Ne Yaşayacak?

“Diğer Facebook şirketleri ile paylaştığımız bilgiler arasında hesap kayıt bilgileriniz (telefon numaranız vb.), işlem verileri, hizmetle ilgili bilgiler, hizmetlerimizi kullanırken diğer kişilerle etkileşim kurma şeklinizle ilgili bilgiler, mobil cihaz bilgileriniz ve IP adresiniz bulunmaktadır.” açıklamasını yapan WhatsApp, sözleşmeyi onaylamayanların 15 Mayıs tarihinde başlayacak olan yeni dönemle birlikte uygulamayı kesin olarak kullanamayacağını, kısa bir süre boyunca aramaları ve bildirimleri görebileceği ancak uygulamadan herhangi bir işlem yapamayacağını açıkladı.

Gelen bildirimler ise “Sana bir mesaj geldi, görmek için yeni döneme geçiş yap, sözleşmeyi kabul et.” tarzı bir şekilde gösterilerek insanlar sözleşmeyi onaylamaya teşvik edilecek. WhatsApp kullanmaya devam etmek isteyenler ise sözleşmeyi kabul ederek yeniden eskisi gibi kullanabilecek ancak sözleşmeyi kabul etmek istemeyenler alternatif uygulamalar ile yoluna devam edecek.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yazılım kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir