Akıllı telefon fiyatları artabilir!

 Akıllı telefon fiyatları artabilir!

Dünyada etkisini hala sürdüren Korona virüsü sebebiyle üretim merkezleri bir süreliğine kapanmıştı. Bu aksama yüzünden şu an dünyada çip problemi yaşanıyor. Çip üreticisi şirketler tam kapasiteyle çalışsalar bile artan çip ihtiyacına yetişilemiyor. Bu sebepten dolayı akıllı telefon fiyatları artabilir.

Çip Sorunu Büyüyor: Akıllı Telefon Fiyatları Artabilir

Korona virüsü tüm sektörleri bir hayli etkiledi. Bu sektörlerin başında ise yarı iletken çip sektörü geliyor. Birçok yarı iletken çip üreten şirketler tam performans çalışıyor ancak yüksek talebe yetişemiyor. Bu da üretimlerin aksamasına sebep oluyor. Akıllı telefon üreten şirketlerle birlikte otomobil üreticileri de bu sorundan bir hayli etkileniyor.

Akıllı telefon üreten şirketlerin yöneticilerinden gelen açıklamalar ise kullanıcıların bu durumdan bir hayli etkileneceği yönünde. Xiaomi Başkanı Wang Xiang yaptığı açıklamada akıllı telefonların fiyatlarının bu sebepten dolayı artabileceğini ifade etti.

Akıllı telefon fiyatları artabilir!

Intel ABD’de Yeni Bir Üretim Merkezi Açıyor

Intel, yalnızca akıllı telefon ve bilgisayar için üretim yapmayı değil dünyada ortaya çıkan çip problemini ortadan kaldırmak için geniş çaplı bir üretime başlıyor. Özellikle otomobil sektöründe baş gösteren çip problemini çözmeyi planlayan ve bu sayede dünyanın en büyük çip üreticisi olmak isteyen Intel, 20 milyar dolarlık yatırım yapma kararı aldı.

ABD’nin Arizona eyaletinde açılacak olan Intel çip üretim merkezi için toplamda 20 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı. Ayrıca Intel, bu üretim merkezi 15 bin kişilik istihdam da sağlayacağını açıkladı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir