Akıllı şehirler ve 1 numaralı akıllı şehir

 Akıllı şehirler ve 1 numaralı akıllı şehir

IDC tarafından yayınlanan en son Dünya Çapında Akıllı Şehirler Harcama Kılavuzu’na (2020V1) göre, yeni akıllı koronavirüs salgınının etkisiyle küresel akıllı şehirle ilgili harcamaların büyüme hızı yavaşladı. Bununla birlikte, orta ve uzun vadede %15’in üzerinde bir büyüme eğilimine devam etmesi ve sürdürmesi bekleniyor.

Akıllı Şehirlerin Büyüme Oranı

IDC’nin son tahminleri, 2020 yılına kadar küresel akıllı şehir pazarına yapılan toplam yatırımla ilgili olarak 2019 yılına göre %11,1 artışla 114,4 milyar dolara ulaşacağını gösteriyor. Bu aynı zamanda %18,9 büyüme tahmininin Aralık 2019 sürümünden daha düşük. Ancak IDC, küresel akıllı şehir harcamalarının 2021 yılında büyüme oranını kademeli olarak artıracağını öngörüyor. 2020-2024 tahmin döneminde %14,6 bileşik yıllık büyüme oranına (CAGR) ulaşacak.

Dünyanın 1 Numaralı Akıllı Şehri

Singapur, 2020 yılında akıllı şehir yatırımındaki lider konumunu korumaya devam edecektir. Bu bağlamda Londra, yatırım için ikinci büyük şehir olmak için Tokyo ve New York’u geçti. Tokyo Yaz Olimpiyatlarının salgının etkisi altında ertelenmesi nedeniyle, Tokyo bazı kusurlu altyapı, toplu taşıma, spor alanları vb. Geç inşaatın BİT yatırımını geçici olarak azalttı. Böylece Tokyo’nun akıllı şehirle ilgili yatırımının mevcut tahmini Londra’dan biraz daha düşük olacak. Bölgesel bir perspektiften bakıldığında Birleşik Devletler, Batı Avrupa ve Çin’in toplam pazar büyüklüğü, 2020’de küresel pazarın% 70’inden fazlasını oluşturmaya devam edecektir. Bunlar arasında, Batı Avrupa ve Çin de en hızlı büyüyen iki bölgedir.

Türkiye Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer yandan Strateji ve Planların olduğu PDF dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir