ABD’den Huawei için yeni karar

   ABD’den Huawei için yeni karar

  Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ticaret savaşından en çok etkilenen şirketlerin başında Huawei geliyor. Bu ticaret savaşı sebebiyle uygulanan politikalar Huawei‘nin Google servislerini kullanmasının önüne geçmişti. Son olarak verilen ticaret lisansı 20 Mart tarihinde sonlanacaktı. Ancak ABD’den Huawei için yeni karar geldi.

  Amerika Birleşik Devletleri aldığı yeni karar ile 20 Mart tarihinde sonlanacak olan lisans 15 Mayıs‘a kadar uzatıldı. Bu sayede Huawei’nin akıllı cihazları Google servislerini 15 Mayıs’a kadar kullanabilecek. Ancak ticaret savaşlarının ilk günlerinde ortaya çıkan Google servislerini kullanamama ihtimali Huawei tarafını harekete geçirmişti. Huawei kendi işletim sistemini geliştirerek bu sorunu ortadan kaldırma çalışmalarına başladı.

  ABD’den Huawei için yeni karar

  Huawei Yaptırımlardan Etkilenmiyor

  Huawei düzenlediği bir konferansta 2019 yılında yaklaşık olarak 230 milyon telefon satıldığı açıklamıştı. Geçtiğimiz 2018 yılında toplam 206 milyon telefon satan Huawei, ABD’den gelen yaptırımlar karşısında yılmadığını ve daha da güçlendiğini kanıtlamış oldu. Apple’ı geçtiklerini de belirten Huawei, iç pazarda da payını %50 oranında arttırmış durumda.

  Huawei Google’a geri dönmeyecek

  Huawei kendi işletim sisteminden çok kendi ekosistemini  yavaş yavaş geliştiriyor. Bu sayede Google’a gerek kalmadan faaliyetlerini sürdürmeye devam edebileceğine inanıyor. Ancak HarmonyOS’un bu kadar kısa bir sürede Android kadar güçlü bir işletim sistemi olması ise neredeyse imkansız olarak görülüyor. Bu yüzden Huawei geliştirdiği HarmonyOS’u Android’e benzeteceği iddia ediliyor. Eğer bu iddia gerçekleşirse Huawei zaman kazanmış olacak.

  Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

  Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  İlginizi çekebilir

  Redmi Note 9 Pro ve Note 9 Pro Max tanıtıldı! İşte özellikleri

  Tamamen yerli uydu Türksat 6A’nın çalışmaları bitiyor

  Yerli Otomobil’in üretileceği fabrikanın tanıtımı ertelendi

   

  İlginizi Çekebilir

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir