ABD, Xiaomi kara liste olayında geri adım attı

Xiaomi kara liste

ABD, Xiaomi kara liste olayında geri adım attı

ABONE OL 

ABD’de bir önceki başkan olan Donald Trump döneminde Xiaomi’ye ağır suçlamalar yapılarak kara listeye alınmıştı. Xiaomi olayı yargıya taşımıştı. Mahkemeden Xiaomi lehine karar çıkmasıyla birlikte yeni ABD yönetimi de bu konuda geri adım attı.

Xiaomi Kara Liste Olayından Galip Çıktı

Xiaomi, ABD ile açılan davada karşı karşıya gelmiş ancak mahkeme Xiaomi‘ye yönelik uygulanan bu kararın keyfi olduğunu gerekçe göstererek yaptırımların kaldırılması gerektiğine karar vermişti. Bu kararın ardından Joe Biden yönetimi geri adım attı ve Xiaomi ile anlaşma sağladı.

Xiaomi davadan sonra şu açıklamayı yapmıştı:

”Xiaomi olarak mahkemenin 12 Mart tarihinde verdiği ABD Savunma Bakanlığı’nın Xiaomi’yi bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” (CCMC) olarak tanımlama uygulamasını durdurma kararını büyük memnuniyetle karşıladık. Mahkeme, verilen ihtiyati tedbir kararına uygun olarak ABD vatandaşlarının Xiaomi’nin menkul kıymetlerini satın almalarına ve sahip oldukları varlıkları elden çıkarmalarına yönelik 13959 sayılı “Başkanlık Emri” kısıtlamasını tamamen ve derhal yürürlüğe girecek şekilde kaldırdı. Xiaomi olarak, yalnızca sivil ve ticari kullanıma yönelik tüketici elektroniği ürünleri sunan halka açık, borsada işlem gören ve bağımsız olarak yönetilen bir şirket olduğumuzu yineliyoruz.

ABD, Xiaomi kara liste olayında geri adım attı

Xiaomi’nin Çin ordusuyla bağlantılı bir şirket olarak tanımlanması kararının tamamen keyfi bir uygulama olduğuna inanıyoruz ve yargıç da verdiği kararla bu fikrimize katıldığını gösterdi. Mahkemenin bu tanımlamanın hukuka aykırı olduğunu kabul etmesi ve tanımlamanın kalıcı olarak kaldırılması yönündeki talebimizi sürdüreceğiz. Genç ve enerjik bir teknoloji şirketi olarak yıllardır akıllı telefonlar ve akıllı TV’ler gibi harika tüketici elektroniği ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki tüketicilere adil fiyatlarla sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Yenilikçi teknolojilerle herkesin çok daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamak için dünya genelindeki iş ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir