ABD ve Çin’den küçük çaplı ticari anlaşma

ABD ve Çin’den küçük çaplı ticari anlaşma

ABONE OL 
ABD ve Çin arasında ağır vergilerin kaldırılması ve ticari savaşın bitirilmesi amacıyla başlatılan görüşmeler olumlu sonuçlandı.

Uzun süredir ABD ve Çin arasında devam eden ticaret gerilimi başta Huawei olmak üzere pek çok firmayı ve teknoloji dünyasını derinden etkilemişti. İki ülke arasında yaşanan gerilim son dönemde biraz azaldı ve bu hafta önemli bir adım atıldı.

Anlaşmanın ilk kısmı tamam

ABD Başkanı Donald Trump, geçen günlerde Çin ile büyük bir ticari anlaşmaya varılacağını duyurmuştu. Trump’ın bahsettiği anlaşmanın bu olmadığı  belli ancak büyük anlaşma öncesi iki ülke arası küçük çaplı olan bu anlaşma oldukça anlamlı.

Yaşanan büyük ticaret geriliminde ABD ve Çin birbirlerinden ithal ettikleri mallara yüklü miktarda vergi uygulama kararı almıştı. Başta akıllı telefon, oyun konsolu, monitör, giyim, ayakkabı, otomobil, mısır, buğday olmak üzere pek çok ürünün kendisi veya hammaddesi bu vergilerden etkilenecekti.

15 Aralık tarihinde uygulanacak bu kararlar iki ülke başta olmak üzere global çapta zararlara yol açacaktı.

İlk aşama olarak kabul edilen bu mini ticaret anlaşması tarım ürünleri, telif haklarını koruma, teknoloji transferi, finansal alanlar ve döviz konularını kapsıyor.

Ayrıca Çin, 2020 yılı içerisinde ABD’den 50 milyar dolar değerinde tarım ürünü ve başka ürünler satın alacak.

İlk ticaret anlaşması Huawei’yi pek ilgilendirmiyor. Ağır vergi yaptırımının kaldırılmasının ardından Çinli şirketlerin durumu da sonraki ticaret görüşmelerinde masaya yatırılacak.

Huawei geçtiğimiz günlerde ABD’den 90 günlük daha iş birliği onayı almıştı.

Kaynak

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Bitcoin madenciliği adeta Çin’in eline geçti

Samsung Galaxy A71 tanıtıldı

RedmiBook 13 tanıtıldı

“ABD ve Çin’den küçük çaplı ticari anlaşma” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir