• 2 Haziran 2020

ABD Huawei yaptırımlarını 1 yıl uzattı

 ABD Huawei yaptırımlarını 1 yıl uzattı

Amerika Birleşik Devletleri 2019 yılının sonlarında Çinli teknoloji devi Huawei ve ZTE için yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Üçer aylık periyotlar halinde ABD Huawei‘ye ticaret yasaklarından muaf tutulması için süreler veriliyordu. Ancak yasakların kalkması yerine 1 yıl daha uzatılması kararı çıktı.

ABD Huawei Yaptırımlarının Süresini Uzattı

Donald Trump‘ın başkanlık dönemde Çin ile ticaret ilişkilerinde yaptırım savaşları sonucu ortaya ticaret savaşları çıkmıştı. ABD ve Çin arasındaki bu ticaret savaşlarından belki de en çok etkilenen şirket Huawei oldu. ABD’nin iddiasına göre Huawei akıllı telefonlar üzerinden ABD vatandaşlarının verilerini Çin’e sızdırıyordu.

Ulusal acil durum ilan edilerek alınan ve Çinli teknoloji şirketlerini doğrudan ilgilendiren kararın 1 yıl daha uzatılmasına karar verildi.

Yasak kararlarının ilk alındığı dönemde Huawei bu konuda hakkında şu açıklamaları yapmıştı:

Huawei’nin ABD ile iş yapmasını kısıtlamak ABD’yi daha güvenli ya da daha güçlü duruma getirmeyecek; bu karar yalnızca ABD’yi daha düşük özelliklere sahip, ancak daha pahalı alternatiflerle sınırlamaya hizmet edecek ve ABD’nin 5G teknolojisinin gerisinde kalmasına neden olacak.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir