ABD Huawei ambargosunu sürdürecek!

 ABD Huawei ambargosunu sürdürecek!

ABD – Çin ticaret savaşlarından en çok etkilenen şirketlerin başında gelen Huawei, bir dizi ambargoya maruz kalıyor. Trump hükümetinin görev süresinin bitmesiyle birlikte seçilen yeni başkan Joe Biden koltuğa oturdu. Joe Biden ile birlikte ambargonun sonlanmasını bekleyen Huawei, pek olumlu sonuçlarla karşılaşmadı.

ABD Huawei Ambargosu Devam Edecek

ABD Huawei ambargosunu devam ettirecek. Ambargo öncesinde ürettiği akıllı telefonları yenileyerek yeniden satan Huawei, Android işletim sistemini bu sayede belirli modellere sunabiliyordu. Joe Biden ile birlikte ambargonun kalkmasını bekleyen Huawei’nin beklemeye devam etmesi gerekiyor.

Ambargo konusunda henüz açıklama yapmayan Joe Biden‘ın bir süre daha bu konuyu gündemine almayacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Huawei‘nin akıllı telefon pazarında güç kaybetmeye başladığı biliniyor. 2020 yılının son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 35 düşüş yaşayarak sıralamada geriledi. Android işletim sistemi sunamayan şirket, kendi işletim sistemini geliştirmek zorunda kalmıştı.

Huawei

ABD Xiaomi’yi Kara Listeye Almıştı

Başta Xiaomi olmak üzere toplamda 9 Çinli şirket kara listeye alındı. Bu hamleyle birlikte bu şirketlerin menkul kıymet ve hisseleri almaları yasaklandı. Bu karar ile birlikte bu şirketlere yatırım yapan kişilerin 11 Kasım 2021 tarihine kadar sahip oldukları varlıkları elden çıkarmaları gerekecek.

DJI Kara Listeye Alınmıştı

DJI kara listeye alınmasının sebebi de Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanmıştı:

”Kötü niyetli genetik belirleme / toplama ve analiz ya da yüksek teknoloji gözetimi yoluyla Çin’de geniş çaplı insan hakları ihlallerine olanak sağladı. Ayrıca DJI’ın Çin hükümetine Sincan eyaletindeki Müslüman gözaltı kamplarında kullanılmak üzere insansız hava araçları ve diğer teknolojileri sağlıyor.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir