5G destekli telefon sayısı artıyor

5G destekli telefon

5G destekli telefon sayısı artıyor

ABONE OL 

Dünya teknolojiyi eskisinden daha hızlı bir şekilde benimsemeye devam ediyor. Buna verilebilecek en büyük örneklerden biri ise 5G teknolojisi. Akıllı telefonlar aracılığıyla kullandığımız bu teknolojiyi destekleyen akıllı telefon sayısı her geçen gün artış gösteriyor.

5G Destekli Telefonlar Büyük İlgi Görüyor

Neredeyse her hafta duyurulan yeni akıllı telefonlar ile karşılaşıyoruz. Bu akıllı telefonların en büyük özelliği ise 5G destekli olmaları. Çin’de yapılan bir araştırma üretilen akıllı telefonların yüzde 74.3’ünün 5G destekli olduğunu açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Akıllı telefon üretiminden son yıllarda büyük çıkış yapan Çin merkezli teknoloji şirketleri önce Apple‘ı ardından da Samsung‘u geride bırakmayı başardı. Araştırmanın detaylarında 2021 yılının ocak ve temmuz ayları arasındaki dönemde Çin’de 203 milyon akıllı telefon satıldığını gösteriyor. Bu akıllı telefonların 151 milyonu yani yüzde 74.3‘ü 5G desteğini barındırıyor.

5G pazar liderleri
5G destekli telefon sayısı artıyor

5G Lideri Xiaomi!

Strategy Analytics tarafından yayınlanan son rapora göre Xiaomi, yüzde 26‘lık oranıyla en fazla 5G destekli Android akıllı telefon satan şirket oldu. Rapora göre 2021 yılının ikinci çeyreğinde 95 milyon adet 5G destekli akıllı telefon satışı gerçekleştirildi. Bu akıllı telefonların 24 milyonunu ise Xiaomi sattı.

Raporda dikkat çeken bir diğer akıllı telefon üreticisi ise Huawei oldu. Son 9 çeyrekteki verilerin toplamına göre en fazla 5G destekli akıllı telefon satan şirket Huawei oldu. Toplamda 95 milyon adet 5G destekli telefon satan Huawei, maruz kaldığı yaptırımlar sebebiyle bir gerileme içerisine girmiş bulunuyor. Bu da bir süre sonra rakiplerinin gerisinde kalacağını gösteriyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.