553 milyon Facebook kullanıcısının verisi çalındı!

 553 milyon Facebook kullanıcısının verisi çalındı!

Facebook‘un 2019 yılında maruz kaldığı siber saldırıda 553 milyon kişinin verileri çalınmıştı. O verilerin tamamen internette dolaştığı ortaya çıktı.

Facebook Kullanıcı Verileri Tehlikede!

Dijital dünyada birçok platformun korkulu rüyası siber saldırıya maruz kalmak. Facebook da siber saldırıya maruz kalan şirketler arasında yerini almıştı. 2019 yılında Facebook siber saldırıya maruz kalmış ve 553 milyon kişinin verisi çalınmıştı. Çalınan bu verilerin ocak ayından itibaren internette dolaştığı ortaya çıktı.

Bu veriler arasında kullanıcıların e-posta adresi, telefon numarası, doğum tarihi ve konumları yer alıyor. Bu verilerin 32 milyonu ABD’li kullanıcılara, 11 milyonu İngiltere’deki kullanıcılara ve 6 milyonu Hindistan’daki kullanıcılara ait. Ülkemizden ise 20 milyon kullanıcının verisi bu veriler arasında yer alıyor.

553 milyon Facebook kullanıcısının verisi çalındı!

Facebook Sahte Hesaplara Geçit Vermiyor!

Sahte hesaplar sebebiyle platform kalitesini düşürmek istemeyen Facebook büyük bir temizlik yaptı. Geçtiğimiz yılın ekim ve aralık ayları arasında yapılan temizlik operasyonuyla birlikte 1.3 milyar sahte hesap kapatıldı. En popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Facebook, sahte hesapları kaldırarak sahte hesaplar sebebiyle ortaya çıkan bilgi kirliğinin önüne geçmeyi hedefliyor.

Özellikle Korona virüsü dönemin ortaya çıkan binlerce yanlış bilgi sahte hesaplar aracılığıyla yayılmıştı. Facebook açıkladığı metinde, sahte hesaplarla mücadele etmek için 24 saat çalışan 35 bin kişilik ekiplerinin olduğunu da belirtti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yazılım kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir