• 2 Haziran 2020

1,5 asırlık eczane: Merkez Eczanesi

 1,5 asırlık eczane: Merkez Eczanesi

1870 yılında Büyükada’da Georges Papagabriel tarafından kurulan ve şimdiye kadar ne adı ne de yeri değişen 1,5 asırlık eczane olan Merkez Eczanesi, Türkiye’nin en eski eczanesi olma ünvanını taşıyor.

Osmanlı döneminden kalan eczanenin sahibi birçok kez değişse de yapısı korunmaya devam ediliyor. Küçük restorasyonlara rağmen hala geçmişin izlerini taşıyan iş yeri, geçmiş dönemin ilaçlarını, kutularını, şişelerini, şırıngalarını, ilaç yapımında kullanılan ürünleri ve faturaları bile hala saklıyor.

Eczane 1950 yıllarında yaygınlaşan havanda dövülerek ilaç hazırlanmasından dolayı “havan eczacılığı” olarak tanımlanan dönemin etkisinde kalmaya devam ediyor.

Eczane birçok ünlü ismin de uğrak noktasıydı. Futbolcusundan müzisyenine, başta Zeki Müren ve Lefter Küçükandonyadis gibi önemli isimler sık sık ziyaret ediyorlardı. Hatta eczanede şimdi bile bu isimlerin fotoğraflarının bulunduğu bir köşe bulunuyor.

1,5 asırlık eczane hiç değiştirilmedi

Avni Kurtuldu, 1991 yılında İstanbul Kasımpaşa’daki eczanesini kapatarak Merkez Eczanesi’ni devraldı. Osmanlı döneminden ilk günkü gibi kalan tek eczane olduklarını belirten Kurtuldu, eczanenin birçok kez el değiştirse de dokusuna hiç karışılmadığını aktardı.

Özellikle eczanenin İkinci Meşrutiyet’e kadar yabancı uyrukluların tekelinde olduğunu belirten Kurtuldu, “O dönem eczaneler yabancı uyruklululara ve azınlıklara ait, hiç Türk eczacı yok. Müslüman çocukları eczaneye çırak olarak alınmıyor, Müslümanlar da yabancıların yanına çırak vermek istemediği için uzun süre eczacılık hizmetleri yabancıların tekelinde kalıyor. 1909’dan, yani İkinci Meşrutiyet’ten sonra başlıyor Türk eczacılar.” dedi.

“İstanbul’da isim olarak çok eski eczaneler var, yaşıt eczaneler var ama bunların sadece ismi kalmış. Bu eczaneler zaman zaman yer değiştirmiş, binalar yıkılmış ve başka binaya geçmişler ve sadece isimleri kalmış. Buranın en büyük özelliği 1870 yılından beri aynı kapı, aynı bina. Sahipleri değişse de aynı yerde eczane olarak hizmet vermiş.”

Tüm eczacıların Eczacılık Günü’nü kutlarız.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir