Yield Farming nedir? Yield Farming nasıl yapılır?

 Yield Farming nedir? Yield Farming nasıl yapılır?

Yield Farming, DeFi (Merkeziyetsiz Finans) ile birlikte hayatımıza girmiş kavram. Bu kavramı en basit tabirle ifade etmek gerekirse, sahip olunan kripto paraların başkalarına kullanması amacıyla verip pasif gelir sağlanmasıdır.

Yield Farming ve Stake Farkı

Yield Farming yine kripto para sektöründe bulunan Stake ile birbirine benzer bir yapıya sahip. Stake, yatırımcıların sahip oldukları kripto paraları belirli süreliğini cüzdanda tutma sözüne dayan bir gelir modelidir. Yield Farming yapmak isteyen yatırımcılar ise sahip oldukları kripto paraları DeFi havuzlarına yatırıyor ve DeFi havuzunun kendi tokenini de satın alarak gelir sağlayabiliyor.

Yield Farming

Yield Farming Nedir?

Yield Farming yapmak isteyen yatırımcı sahip olduğu kripto parayı Farming işlemi gerçekleştiren havuzlara yatırır. Belirli bir süre bu kripto paraya dokunamayan yatırımcı, yatırdığı kripto parayı hak ettiği faizle birlikte alarak işlemi sonlandırabilir. Aslında faiz karşılığında borç verme işlemi olarak da ifade edilebilir.

Yield Farming Riskleri Nelerdir?

Yield Farming‘in birtakım riskleri bulunmaktadır. Bu risklerin başında DeFi projelerini ortaya koyan ekiplerin düşük bütçelerle yola çıkmaları ve geliştirdikleri projelerin güvenliğinin sağlayamamaları olarak ifade edilebilir.

Tamamen yazılımdan ibaret olan kripto paralar, DeFi projeleri yeteri kadar güvenlik önlemi alınmazsa kötü niyetli kişiler tarafından saldırılara maruz kalabiliyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir