Xiaomi kara listeye karşı savunmaya geçti!

 Xiaomi kara listeye karşı savunmaya geçti!

ABD’de Başkanlık devir teslim töreninden birkaç gün önce Trump hükümeti Xiaomi’ye yönelik yaptırımları uygulamaya başlamıştı. Başta Xiaomi olmak üzere toplamda 9 Çinli şirket kara listeye alınmış ve bu hamleyle birlikte bu şirketlerin menkul kıymet ve hisseleri almaları yasaklanmıştı. Xiaomi ise şimdi yasal olarak savunmaya geçti.

Xiaomi Kara Liste Kararını Mahkemeye Götürüyor

Xiaomi kara listeye alınmasının ardından mahkemeye başvuruyor. Çin merkezli şirket bu kararın ABD anayasalarına aykırı olduğunu belirterek dava açacak. Xiaomi ve diğer 8 şirket ile ilgili alınan karar gereği bu şirketlere yatırım yapan kişilerin 11 Kasım 2021 tarihine kadar sahip oldukları varlıkları elden çıkarmaları gerekecekti.

Xiaomi kara listeye karşı savunmaya geçti!

Xiaomi konu hakkında şu açıklamayı yapmıştı:

Şirket faaliyetlerini yürüttüğü yargı bölgelerinin ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyet göstermektedir. Şirket sivil ve ticari kullanıma yönelik ürün ve hizmetler sunduğunu tekrarlıyor. Şirket, Çin ordusuna ait olmadığını, Çin ordusuna bağlı olmadığını ve NDAA kapsamında tanımlanan bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” olmadığını doğrulamaktadır. Şirket, şirketin ve hissedarlarının çıkarlarını korumak için uygun önlemleri alacaktır.

Şirket, Grup üzerindeki etkisine dair daha kapsamlı bir anlayış geliştirmek için bunun olası sonuçlarını gözden geçiriyor. Şirket, uygun olduğu zaman başka duyurular da yapacaktır.”

DJI Kara Listeye Alınmıştı

DJI kara listeye alınmasının sebebi de Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanmıştı:

”Kötü niyetli genetik belirleme / toplama ve analiz ya da yüksek teknoloji gözetimi yoluyla Çin’de geniş çaplı insan hakları ihlallerine olanak sağladı. Ayrıca DJI’ın Çin hükümetine Sincan eyaletindeki Müslüman gözaltı kamplarında kullanılmak üzere insansız hava araçları ve diğer teknolojileri sağlıyor.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir