Xiaomi kara listeye alınması hakkında açıklama yaptı!

 Xiaomi kara listeye alınması hakkında açıklama yaptı!

Huawei ile başlayan ve DJI ile devam eden ABD ambargolarından Xiaomi‘de nasibini aldı. Trump yönetimi görev süresi dolmadan önce Xiaomi menkul kıymetlerini ve hisselerini satın alan vatandaşların bu varlıklarını ellerinden çıkarmaları gerektiğini açıkladı. Xiaomi ise bu kara listeye tepki gösterdi.

Xiaomi Kara Liste Açıklaması Yaptı!

Trump yönetimi görev süresi dolmadan aralarında Xiaomi‘nin de bulunduğu 9 şirketi kara listeye aldı. Kararın ardından, bu şirketlerin menkul kıymet ve hisselerinden alan ABD vatandaşlarının kısa süre içerisinde bu varlıklarını ellerinden çıkarması gerektiği ifade edildi.

”ABD bu kararı almasındaki sebebi Xiaomi’nin ”Komünist Çin asker şirketi’‘ olduğunu ifade ederek belirtti. İddialara göre Xiaomi, ABD’li kullanıcı verilerini Çin ordusuyla paylaşıyordu. Bu sebepten dolayı ABD’nin bu kararı aldığı açıklandı.

ABD Xiaomi
Xiaomi kara listeye alındı

Xiaomi konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

Şirket faaliyetlerini yürüttüğü yargı bölgelerinin ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyet göstermektedir. Şirket sivil ve ticari kullanıma yönelik ürün ve hizmetler sunduğunu tekrarlıyor. Şirket, Çin ordusuna ait olmadığını, Çin ordusuna bağlı olmadığını ve NDAA kapsamında tanımlanan bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” olmadığını doğrulamaktadır. Şirket, şirketin ve hissedarlarının çıkarlarını korumak için uygun önlemleri alacaktır.

Şirket, Grup üzerindeki etkisine dair daha kapsamlı bir anlayış geliştirmek için bunun olası sonuçlarını gözden geçiriyor. Şirket, uygun olduğu zaman başka duyurular da yapacaktır.”

Xiaomi kara listeye alındı fakat herhangi bir ürününü satmasında veya ABD’li şirketlerle iş birliği yapması konusunda önüne bir engel konulmadı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir