Xiaomi araba geliştirmeye başladı iddiası!

 Xiaomi araba geliştirmeye başladı iddiası!

Çinli bir kaynağa göre Xiaomi araba geliştirmeye başladı. Şirket 11 yıl gibi kısa sürede yaşadığı yükselişle birlikte dünyada tanınan bir marka haline gelmişti. Şimdi ise gelen iddialara göre şirket elektrikli araba geliştirmeye başladı.

Xiaomi Araba Üretebilir!

Xiaomi‘nin araba geliştirmeye başladığı iddiası konuşulmaya başladı. Şirketin yine Çin merkezli araç üreticisi Xpeng tarafından üretilen Xpeng P7 modeline benzer bir araç üreteceği konuşuluyor. Tamamen elektrikli olacağı söylenen araba şimdiden merakla beklenmeye başlandı.

Bu iddia ile birlikte Xiaomi hisseleri yüzde 2.6 oranında yükseldi. Arabanın geliştirme süreçlerinin ise nisan ayından itibaren başlaması bekleniyor. Yaklaşık 9 ay öncede aynı iddia gündeme gelmiş ancak bir araba duyurulmamıştı.

Xiaomi arabasının benzeyeceği iddia edilen model: Xpeng P7

Xiaomi Kara Liste Kararının Bozulmasıyla İlgili Açıklama Yapmıştı

Xiaomi‘nin kara listeye alınması kararını bozan ABD Bölge Yargıcı Rudolph Contreras, kararın keyfi bir şekilde alındığı ifade ederek kararı bozduğunu belirtmişti. Xiaomi’de mahkemede aldığı bu başarı ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

”Xiaomi olarak mahkemenin 12 Mart tarihinde verdiği ABD Savunma Bakanlığı’nın Xiaomi’yi bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” (CCMC) olarak tanımlama uygulamasını durdurma kararını büyük memnuniyetle karşıladık. Mahkeme, verilen ihtiyati tedbir kararına uygun olarak ABD vatandaşlarının Xiaomi’nin menkul kıymetlerini satın almalarına ve sahip oldukları varlıkları elden çıkarmalarına yönelik 13959 sayılı “Başkanlık Emri” kısıtlamasını tamamen ve derhal yürürlüğe girecek şekilde kaldırdı. Xiaomi olarak, yalnızca sivil ve ticari kullanıma yönelik tüketici elektroniği ürünleri sunan halka açık, borsada işlem gören ve bağımsız olarak yönetilen bir şirket olduğumuzu yineliyoruz.

Xiaomi’nin Çin ordusuyla bağlantılı bir şirket olarak tanımlanması kararının tamamen keyfi bir uygulama olduğuna inanıyoruz ve yargıç da verdiği kararla bu fikrimize katıldığını gösterdi. Mahkemenin bu tanımlamanın hukuka aykırı olduğunu kabul etmesi ve tanımlamanın kalıcı olarak kaldırılması yönündeki talebimizi sürdüreceğiz. Genç ve enerjik bir teknoloji şirketi olarak yıllardır akıllı telefonlar ve akıllı TV’ler gibi harika tüketici elektroniği ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki tüketicilere adil fiyatlarla sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Yenilikçi teknolojilerle herkesin çok daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamak için dünya genelindeki iş ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir