Ethereum kurucusu Vitalik Buterin: YFI’den uzak duruyorum

 Ethereum kurucusu Vitalik Buterin: YFI’den uzak duruyorum

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin yaptığı açıklamalar ile ses getirmeye devam ediyor. Buterin, 30 bin adetlik arzıyla fiyatı 33 bin dolar seviyelerinde seyreden YFI hakkında açıklamalar yaptı.

Vitalik Buterin: YFI’den uzak duruyorum

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) projelerinden olan YFI kısa sürede Bitcoin’in fiyatını geçerek yeni rekorlar kırmıştı. 30 bin adet arza sahip olan YFI, düşük arz sebebiyle bir hayli yükseldi. Bitcoin’i geride bırakan YFI, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin‘in de dikkatini çekti. Buterin YFI hakkında şunları söyledi:

“Şahsen daha sürdürebilir bir hale gelene gelene kadar Yearn.finance’dan tamamen uzak duruyorum. Ancak ben çok zeki bir zihin değilim. Mevcut piyasadaki birçok proje bana korku veriyor. Sözleşmeleri nasıl değiştirecekleri, kendi risklerini nasıl yönetecekleri konusunda bir çok belirsizlik var.”

DeFi Nedir?

Decentralized Finance (Merkeziyetsiz Finans) kelimelerinin kısaltması olarak bilinen DeFi herhangi bir merkeze ihtiyaç duymayan bir finans modelidir. Kısa sürede ciddi bir gelişme kat eden kripto paralar ve dijital paraların çalışacağı altyapı teknolojilerinin oluşturulması için kullanılıyor.

DeFi sistemine göre oluşturulan ağ yapısının belirli şartları vardır. Bu şartlar yerine getirildiğinde ise ortaya bir sonuç çıkar. Şart yerine getirildiği zaman akıllı sözleşmeler gerçekleşerek işlem gerçekleştirilmiş olur. DeFi sistemi yine aynı şekilde Decentralized Application (Merkeziyetsiz Uygulama) sisteminin de çalışmasına katkı sağlıyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir