Vergisiz telefon için yeni açıklama yapıldı: Apple yok

Vergisiz telefon

Vergisiz telefon için yeni açıklama yapıldı: Apple yok

ABONE OL 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, üniversite öğrencilerini kapsayacak olan ve vergisiz bir şekilde akıllı telefon satın alma imkanı tanıyacak olan düzenleme ile ilgili açıklamada bulundu.

Vergisiz Telefon Açıklaması Geldi

Üniversite öğrencilerinin heyecanla beklediği düzenleme ile ilgili yeni bir açıklama daha geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından yapılan açıklamada düzenlemenin 7 milyon öğrenciyi kapsayacağını belirtti:

ÖTV ve KDV’siz cep telefonundan, üniversite öğrencilerinin tamamı gelirlerine bakılmaksızın yüksek okul ve açıköğretimde okuyanlar dahil, 7 milyon öğrenci yararlanacak. Aylık 10 GB bedava internetle birlikte başlayacak. Vergisiz telefon tüm model ve markaları kapsamayacak. Türkiye’de üretilen telefonları kapsayacak ve bunlar için de bir üst sınır olacak.

Mehmet Şimşek vergisiz telefon

Türkiye’de üretenler içinde Samsung, General Mobile var, Huawei, Apple yok. Vergi alınmaması telefonların fiyatlarını yarı yarıya ucuzlatacak. 10 GB bedava internet için 3 operatörden teklifleri aldık, kamuya maliyeti yıllık birkaç milyar TL olacak. Kişinin hattıyla telefonunun mutlaka belli süre uyumlu olması gerekecek yani en az 2 yıl başkası kullanamayacak, başkasına satılamayacak. Bunun takibini biz BTK aracılığıyla yapacağız.

Ne Olmuştu?

Seçimlerin en popüler vaadinin gerçekleşmesini bekleyen üniversite öğrencileri yapılacak olan vergi indiriminin Türkiye’de üretilen telefon ve bilgisayarlar için geçerli olduğunu öğrenmişti. Henüz net olmamakla birlikte bu bilgi birçok gencin hevesini kırdı.

Bu konuyla ilgili henüz net bir açıklama olmamakla beraber 1 Ekim‘de TBMM‘nin mesaiye başlayacak olması ve sonrasında karar çıkması bekleniyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir