Uluslararası Uzay İstasyonu’na virüs bulaşabilir mi?

Uluslararası Uzay İstasyonu'na virüs bulaşabilir mi?

Uluslararası Uzay İstasyonu’na virüs bulaşabilir mi?

ABONE OL 

Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS)‘na doğru yola çıkan Soyuz uzay aracı, bazı soruları da beraberinde getirdi. Kozmonotlar Anatoly Ivanishin, Ivan Vagner ve Nasa astronotu Chris Cassidy’i ISS’e ulaştırmak için geçtiğimiz günlerde yola çıkan Rus uzay aracı Soyuz ve ISS’e virüs bulaşmaması için ne gibi bi önlemler alındı?

Perşembe günü Kazakistan’dan fırlatılan uzay aracına ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na virüs bulaşmaması ve steril bir alan olması için bazı tedbirler alındı ve misyonlar değişti.

Peki Uluslararası Uzay İstasyonu ve Soyuz’a virüs bulaşmaması için alınan önemler neler?

Uzay aracı fırlatılmadan önce ve fırlatılırken Baykonur Üssü’ne sadece zorunlu personeller alındı. İşçiler maske ve eldiven gibi araçlar kullandı ve otobüsle uzay aracına gelen kozmonot ve astronot ekibine kimse yaklaştırılmadı.

Astronot Chris Cassidy tarafından açıklanan bir durum da aile üyelerinin kendilerini uğurlamak için Baykonur Üssü’ne gelmeyecek olmasıydı. Bu durumun tüm ekibi moral açısından etkilediğini belirten Cassidy, “Bütün dünyanın aynı krizden etkilendiğinin farkındayız.” açıklamasını yaptı.

ISS’e yolculuk yapacak ekipler uzay aracı fırlatılmadan önce karantinaya girerek bir süre dış dünyayla bağlantıları kesiliyor. Ekip için karantina süresi erkene çekilerek Mart ayının başından beri karantinada olduğu da belirtildi.

Geleneksel olarak düzenlenen uğurlama töreni yapılmadı ve ekip şehir merkezine uzak bir yerde eğitim görerek şehri ziyaret edemedi. Baykonur’da yapılan son basın toplantısında da basın ekipleriyle cam bariyer arkasından iletişim kuruldu.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.