Türksat 5A SpaceX tarafından uzaya fırlatılacak

 Türksat 5A SpaceX tarafından uzaya fırlatılacak

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç‘un bugün yaptığı açıklamaya göre Türksat 5A SpaceX tarafından uzaya gönderilecek.

Türksat 5A uydusunun Türkiye, Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Afrika’yı kapsayacak olan çekim alanına sahip olacağını belirten Koç, “Airbus D&S tarafından yapımına devam edilen, gökyüzünde dengeleri değiştirecek Türksat 5A uydusu, yıl sonunda SpaceX tarafından uzaya gönderilecek.” dedi.

Koç, Türksat 5A uydusunun Türkiye’nin şu anki aktif uydu filosundaki 4’üncü haberleşme uydusu olacağını ifade ederek, “Uydu konusunda dikkat çekmek hem de uzay bilimine olan merakın artmasına destek olmak için Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak Twitter üzerinden 10 soruluk yarışma başlatıldı. Sorulara doğru cevap veren kullanıcılar arasında 13 Eylül’de yapılacak çekilişle sürpriz hediyeler verilecek.” açıklamalarını yaptı.

Türksat 5A SpaceX Tarafından Uzaya Fırlatılacak

Ülkemizin uzay konusunda birçok devrime imza atan SpaceX ile anlaşması ve fırlatmayı bu şirketin gerçekleştirecek olması uzay konusunda bazı adımlarımızın olduğunu gösteriyor. #TürkiyeUzayLiginde etiketiyle de hatırlayacağımız üzere uzay konusunda artık somut adımlar atmaya başlamıştık. Uzay ve bilimle ilgilenen vatandaşlarımızı sevindiren bu haberlerin gelmeye devam etmesini diliyoruz.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir