TRT dijital platform kurmaya hazırlanıyor

TRT dijital platform kurmaya hazırlanıyor

TRT dijital platform kurmaya hazırlanıyor

ABONE OL 

TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, “Dezenformasyon Çağında Kamu Yayıncılığı” isimli konuşmasında Netflix platformuna rakip bir dijital platform için çalışmaya başlayacaklarını duyurdu.

TRT Dijital Platform Kurmaya Hazırlanıyor

6-11 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen bir forumda konuşmacı olan TRT Genel Müdürü Sobacı, bazı projelerden bahsetti. Bahsettiği projeler arasında en çok öne çıkan ise 2023 yılı içerisinde Netflix gibi dijital video platformlarına rakip bir platform oldu. TRT’nin özelliklere gençlere odaklanacağı, filmler ve oyunlara yatırım yapacağını şu sözlerle açıkladı.

TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı TRT dijital platformu hakkında açıklama yaptı.

“Sosyal medya, bireylerin daha özgür bir şekilde fikirlerini ortaya koyabildiği bir alan olacağı iddia edilirken bir anda yalan haberin, dezenformasyonun mecrası haline geldi. Dijital çağda özgürlük alanı vadederken, kaos, belirsizlik ve abartıdan beslenen bir sosyal medya karşımıza çıktı.

Sosyal medya kullanıcılarının yüzde 70’i sosyal medyayı bilgi ve haber kaynağı olarak kullandığını söylüyor. Sosyal medya, bilgi ve haber kaynağı olma işlevi üstlendiği andan itibaren, kaçınılmaz olarak dezenformasyon ve manipülasyonun yoğun bir şekilde yaşandığı alanlar haline dönüştü.

Yalan haberin, teyide muhtaç haberin ya da yanıltıcı haberin, görsellerin, herhangi bir kontrol mekanizmasından da geçmeden kesin bilgi etiketiyle paylaşıldığı bir ortam. Sosyal medyanın doğasından kaynaklanan bir özellik belirdi, o da hızla yayılma. Yalan habere hızla yayılma imkanı verdi. Yalan haber bambaşka bir noktaya doğru yürüdü.

Sayısız bildirime maruz kaldığımızda, bir olay üzerine düşünme kabiliyetimizi kaybettiğimizde, buna bir dezenformasyon eklendiğinde, sonuçsuz bir sürece gidiyoruz. Bu, bireyi anlamsızlığa iter. Hakikat ile yalanın sınırlarının bulanıklaştığı bir dönem.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir