Elektrikli otomobil şarj ücretleri! Togg ne kadara dolacak?

Togg ne kadara dolacak

Elektrikli otomobil şarj ücretleri! Togg ne kadara dolacak?

ABONE OL 

Togg, T10X modelinin ön siparişi sürecini başlattıktan sonra elektrikli otomobil şarj ücretleri de merak konusu olmaya başladı. Birçok kişi tarafından merak edilen elektrikli otomobil şarj ücretlerini ve Togg ne kadara dolacak? sorunun cevabını sizler için hazırladık.

Elektrikli Otomobil Şarj Ücretleri Ne Kadar?

Günümüzde birçok konuda olduğu gibi otomobillerde değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Otomobillerde artık elektrikli ve hibrit olmak üzere iki yeni teknolojiyle karşımıza çıktı.

Özellikle elektrikli otomobiller gerek çevreci yapısı gerekse daha düşük maliyetli yolculuk için birçok kişinin gözdesi olmaya başladı. Birçok kişi elektrikli otomobil şarj ücretlerini de araştırmaya başladı.

Özellikle yerli otomobil Togg T10X‘in ön sipariş sürecinin başlamasıyla birlikte elektrikli otomobillerin kaç TL ile kaç kilometre yol gidebileceğini en merak edilen konuların başında geliyor.

Zorlu Energy Solutions (ZES) verileriyle sizlere Togg ne kadara dolacak? sorusunun yanıtını vereceğiz. Öncelikle elektrikli otomobiller yavaş şarj (AC) ve hızlı şarj (DC) seçenekleriyle şarj edilebiliyor. Her iki şarj sisteminin de süresi ve fiyatı değişiyor.

Togg Ne Kadara Dolacak?

Togg ve ZES verilerine göre fiyatlandırma şu şekilde olacak:

ZES istasyonlarında;

  • AC: 7,8 TL/kWh
  • DC: 9,8 TL/kWh
  • Togg verilerine göre 100 KM’lik bir menzil (Standart menzil) için aracımızı şarj ettiğimizde AC ile 50 dakikada, DC ile 12 dakikada şarj edebiliyoruz. Biz Togg T10X’in 310 KM’lik bir menzile sahip olduğunu biliyoruz. 160 kW batarya ile 310 KM yol gidebilen Togg T10X aracımızı tam şarj ettiğimizi düşünelim.
  • Togg T10X‘in 160 kW‘lık bataryasını AC ile yaklaşık 2 saat 42 dakikada, DC ile ise yaklaşık 59 dakikada şarj edebiliyoruz. ZES istasyonlarında aracınızı şarj edersek AC ile şarjı için 1.248 TL ödememiz gerekiyor. DC ile şarjı için ise 1.568 TL ödememiz gerekiyor.
  • Togg T10X’in 160 kW bataryası ile 314 km menzile sahip. Bu da demek oluyor ki aracınızı AC ile şarj edip 300 km gidebilmek için 1.248 TL ödemeniz gerekiyor. Bu hesaba göre KM olarak maliyet 4.16 TL oluyor.
  • DC ile şarj edersekyine 300 KM gidebilmek için 1.568 TL ödemeniz gerekiyor. Bu hesaba göre KM olarak maliyet 5.22 TL oluyor.

Elektrikli otomobillerin KM başı maliyetini hesaplamak için aracın kW kapasitesini bilmemiz gerekiyor. Bununla birlikte şarj istasyonlarının AC ve DC şarj ücretlerini bilmemiz gerekiyor. Şarj istasyonları fiyatlarını kWh başı olarak belirliyor. Bu kWh ücretini aracın kW kapasitesi ile çarpmanız gerekiyor. Ardından ise aracın kW kapasitesi ile kaç km yol gidilebildiğini bölerek hesaplıyoruz.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir