TOGG CEO’su yeni açıklamalarda bulundu

 TOGG CEO’su yeni açıklamalarda bulundu

Fatih Altaylı yerli otomobil TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş ile röportaj gerçekleştirdi. TOGG CEO’su Karakaş yerli otomobile dair yeni açıklamalarda bulundu.

TOGG CEO’su Merak Edilen Soruları Yanıtladı

TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş üretilen yerli otomobil ile ilgili ilk olarak şu cümleleri kurdu:

”Bu işe başlamak için fırsat penceresi 10 sene boyunca açık kalmayacak. Bu fırsat aralığı 2021-2024 arasında açıktı. Pandemi dolayısıyla 1 yıl sarktı. 2023-2025 arası açık. Biz o güne yetişmek zorundayız.”

TOGG araç içi

Fatih Altaylı‘nın yerli otomobil yerlilik oranı hakkında sorularına da cevap veren Karakaş, önemli olanın fikri mülkiyet hakkı olduğunu ve %1 oranında yerli üretimle de üretilecek aracın yerli olabileceğini belirtti:

”Yüzde 1 ile bile yerli olunur. Önemli olan fikri mülkiyetin yüzde yüzüne sahip olabilmek. Üründe değişiklik yapacağınız zaman kimseden izin almak zorunda kalmamak. Yoksa rekabetçilik açısından parçaların başka yerlerde yaptırılması marka yerliliğine zarar vermez. Ama istihdam ve sanayi gelişimi açısından ne kadar fazla parça Türkiye’de üretilirse o kadar iyi olur.”

TOGG CEO’su yeni açıklamaları

Mehmet Gürcan Karakaş başarı için 8 koşul olduğunu savunuyor. İşte o 8 koşul:

1- Bir fırsat olması birinci koşul. Bugün megatrendlerin tetiklediği bir fırsat var. Bu fırsat penceresinin de 2022’de kapanacağı tahmin ediliyordu. Ancak pandemiden ötürü bu süre biraz daha uzadı.
2- Küresel rekabet gücüne sahip bir marka yaratmak ve hedeflenen pazar payına ulaşmak için gerekli ürün portföyünü oluşturmak.
3- Maliyet ve karlılık hedefini yakalamak.
4- Ülkemize ait fikri mülkiyet hakları ortaya çıkarmak.
5- Konusunda uzman çok yönlü (multi disipliner) kişilerden oluşan bir takım ve müşteri odaklı, çevik ve özerk yapısı olan bir organizasyon yaratmak.
6- Dünya standartlarında kalite yakalanması bir yana bu hedef de aşılarak beklentilerin üzerinde olumlu sürprizler yapmak. (Bir iş yapılmaya değer ise, en iyi şekliyle yapılmalı).
7- Ekosistem: Akıllı araç ile akıllı nesnelerin bağlantısı. Otonom sürüş ile 3. Yaşam alanına dönüşmesi ve mobilitenin sadece ulaşım olmaktan çıkıp nesnelerle bağlantılı bir servis haine dönüşmesi. (Mobility as a Service, Connected Everything)
8- Finansman: Uzun soluklu, kararlı bir yatırım gücü.

Tasarım konusundaki eleştirilere de cevap veren Karakaş, Pininfarina tarafından tasarlanan aracın daha önce tanıtılmış bir model ile yakın benzerlik gösterdiği iddialarına şöyle cevap verdi:

”Bizim gösterdiğimiz prototip, başka üreticilere yapılandan çok farklı. Bari siz söylemeyin bunu. Sonuçta bu bir otomobil. Elbette bir ön cam, bir arka cam, bir ön kaput, bir arka kapı, 4 yan kapı, 4 lastik olacak. Ama bu aracın sizin söylediğiniz Çinlilere verilen araçtan çok farkı var. Bugün farklı markaların SUV’ları birbirine ne kadar benziyorsa bizimki de diğerlerine o kadar benziyor.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir